Informacje
 • W Japonii osunęła się ziemia. Ponad trzydzieści ofiar śmiertelnych

  20-08-2014 14:37 Tragedia na jednej z Japońskich wysp

  Po obfitych opadach deszczu w środę w Hiroszimie osunęła się ziemia. Blisko 40 osób poniosło śmierć, a wiele jest jeszcze uwięzionych pod lawiną błotną, która porwała domy na przedmieściach. Rząd wysłał ekipę ratunkową na miejsce tragedii.

  Ostatnie doniesienia informują o przynajmniej 36 osobach zabitych i dziesiątkach uwięzionych pod osuniętą ziemią. Do tragedii doszło w środę 20 sierpnia w Hiroszimie. Miasto leży na wyspie Honsiu, w południowej części wysp Japońskich. Bilans ofiar cały czas wzrasta.

  Porwane domy

  W trzech częściach miasta lawiny błotne zniszczyły domy wielu mieszkańcom. Największe zniszczenia objęły podmiejskie osiedla mieszkaniowe.

  - Wszystko co mogliśmy zrobić, to zebrać się z rodziną i spróbować uciec przed błotem, które zaczęło się wdzierać do naszego domu - powiedział jeden z mieszkańców, który zdążył się uratować.

  Władze miasta w nocy z wtorku na środę ostrzegły mieszkańców przed możliwością pojawienia się lawiny. Niestety wielu z nich zdało sobie sprawę z zagrożenia, gdy zobaczyli błoto płynące po ulicy.

  - Kiedy zdałem sobie sprawę, co się dzieje, błoto zaczęło porywać samochody i wtedy wszystko zaczęło się osuwać - relacjonuje świadek wydarzenia.

  Pomoc od rządu

  Japoński premier Shinzo Abe zapowiedział, że rząd wyśle wojsko do pomocy w akcji ratunkowej i do usuwania skutków tragedii.

  - W celu wzmocnienia operacji humanitarnych i ratowniczych wysłałem setki żołnierzy - powiedział Abe.

  Na miejscu tragedii ma pojawić się ponad 600 żołnierzy. Na pomoc ruszyła także ekipa z helikopterem, którzy z powietrza wyciągają ludzi porwanych przez lawiny błotne.

  Niebezpieczeństwo nie minęło

  Władze ostrzegają przed kolejnymi osuwiskami, spływami błotnymi i powodziami w tym rejonie.

  Lawiny błotne zeszły po obfitych opadach deszczu, który nieustannie wisiał nad miastem przez 24 godziny przed tragedią. Japońskie media poinformowały, że części miasta zarejestrowały swoje najwyższe poziomy opadów w historii, a niektóre obszary zanotowały 204 l/mkw. deszczu w ciągu 3 godzin.

   

   

   

   

   

   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...