Informacje
 • W Alpach zeszły dwie lawiny. Nie żyje siedem osób

  09-05-2021 16:10 Jest ryzyko kolejnych
  Trudne warunki w górach Foto: Facebook/Gendarmerie de la Savoie | Video: TVN24

  We francuskim departamencie Sabaudia siedem osób zginęło wskutek zejścia dwóch lawin śnieżnych. Do tragedii doszło w sobotę. Władze określiły prawdopodobieństwo zejścia kolejnych jako "szczególnie wysokie". W ciągu ostatnich dni we Francji w Alpach występowały obfite opady śniegu.

  Pierwsza lawina około południa uderzyła w dwie grupy liczące łącznie pięciu turystów w okolicach miejscowości Valloire u podnóża góry Col du Galibier. Zginęło czworo z nich. Ratownikom, którym w akcji towarzyszyły dwa helikoptery i psy szkolone do poszukiwań ludzi zasypanych przez lawiny, udało się uratować jedną osobę.

  Druga lawina zeszła około godziny 14 w pobliżu liczącego 3779 metrów szczytu Mont Pourri, 150 kilometrów na północny wschód od miejsca pierwszej tego dnia katastrofy. Lokalne władze potwierdziły, że w tej lawinie zginęły trzy osoby.

  Mogą zejść kolejne

  Zagrożenie lawinowe we francuskich Alpach jest wysokie z powodu obfitych opadów śniegu w ostatnich dniach, po których przyszło obniżenie temperatury. Pokrywa śnieżna jest więc niestabilna, a lawina może zejść samoistnie lub po przejściu po śniegu turysty lub narciarza - ostrzegała już w piątek lokalna prefektura.

  Po sobotnich lawinach władze określiły prawdopodobieństwo zejścia kolejnych jako "szczególnie wysokie" i zaapelowały o powstrzymanie się od wychodzenia w góry.

  W poniedziałek 26 kwietnia pięć osób zginęło w dwóch lawinach w departamentach Izery i Alp Wysokich. Od początku sezonu zimowego 2020-21 we francuskich górach w lawinach życie straciło 35 osób. W poprzednich sezonach ofiar było 12 i 13.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....