Informacje
 • Usunęli z rzeki dziesiątki tysięcy ton śmieci, wróciły ryby i ptaki

  23-04-2021 11:45 Kosztowało to 735 milionów dolarów
  Usunęli z rzeki dziesiątki tysięcy ton śmieci, wróciły ryby i ptaki

  Ryby i ptaki wróciły do zanieczyszczonej wcześniej rzeki w Brazylii

  Reuters

  Po usunięciu 30 tysięcy ton śmieci z rzeki Pinheiros w Sao Paulo w Brazylii zrobiło się w niej miejsce dla dzikiej przyrody. Gubernator miasta przekazał, że oczyszczenie zbiornika to największy projekt środowiskowy w kraju pod względem inwestycji. Kosztował około 735 milionów dolarów.

  Pojawienie się ryb, kaczek i czapli na odcinku dotychczas zanieczyszczonej rzeki Pinheiros w Sao Paulo wzbudziło nadzieję, że dzikie zwierzęta powrócą na stałe na główny szlak wodny miasta - twierdzi gubernator miasta Joăo Doria.

  Joăo Doria powiedział Reuterowi, że oczyszczenie rzeki Pinheiros było największym projektem środowiskowym, który kosztował około 735 milionów dolarów. Dzięki niemu 30 tysięcy ton śmieci powierzchniowych zostało już usuniętych z rzeki.

  Jednak lepsze natlenienie wody i zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu Pinheiros pozostają na razie długoterminowymi celami. Najbardziej zaludnione miasto Brazylii ma ambitny projekt oczyszczenia Pinheiros do końca 2022 roku.

  "Nie bronimy czegoś niewidzialnego, abstrakcyjnego"

  Zdaniem Jose Bueno, urbanisty z grupy ochrony rzeki Rios e Ruas, nowe ścieżki rowerowe i kawiarnie powinny pomóc mieszkańcom poczuć się bliżej rzeki i zrealizować program utrzymania jej w czystości.

  - Kiedy widzę ryby w rzece Pinheiros, widzę życie. Nie bronimy więc czegoś niewidzialnego, abstrakcyjnego. Chronimy to, co żyje - powiedział.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....