Informacje
 • Urlop w Tajlandii czy Kambodży?
  Odłóżcie go na później. Rekordowy żar

  29-04-2016 13:14 Z dnia na dzień padają tam rekordowe temperatury
  Urlop w Tajlandii czy Kambodży? <br />Odłóżcie go na później. Rekordowy żar

  Fala upałów zalewa Azję Południowo-Wschodnią

  NASA

  Azja Południowo-Wschodnia doświadcza bezprecedensowej fali ciepła. Trwa ona już prawie miesiąc. W wielu krajach, m.in. w Tajlandii i Kambodży, padły rekordy temperatury wszech czasów.

  Tajlandia, od kilku lat ulubiona egzotyczna destynacja polskich turystów, doświadcza najcieplejszych chwil w historii. Co prawda pomiary temperatury powietrza prowadzone tam są od 1950 r., ale mieszkańcy zgodnie przyznają, że ciepło jest nie do wytrzymania i że nie pamiętają tak gorącego sezonu.

  Rekordy temperatury

  28 kwietnia termometry pokazywały miejscami 44,6 st. C. Dotychczasowy rekord należał do 27 kwietnia 1960 r. i wynosił 44,5 st. C.

  - Już teraz możemy powiedzieć, że padł rekord najwyższej temperatury w naszej 65-letniej historii pomiarów, a sezon upałów jeszcze się nie skończył - mówi Surapong Sarapa, szef Departamentu Meteorologicznego.

  Co ciekawe - ponad 50 miast w Tajlandii zanotowało rekordowe wartości temperatury 19 kwietnia.

  Fala upałów napędza nowy rekord zużycia energii, który wynosi 290046 megawatów. Rząd wezwał do racjonalnego gospodarowania energią i wydał oświadczenie, w którym prosi o niekorzystnie z prądu między godziną 14 a 15 do 20 maja.

  Ponadto z powodu deficytu wody i wysokich temperatur rośnie liczba osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Notuje się też liczne utonięcia. Najgorętsze miesiące w Tajlandii zbiegają się bowiem z feriami szkolnymi. 

  Nie tylko Tajlandia

  Piekące słońce daje się we znaki także w Kambodży i Laosie, gdzie w każdym dniu tego miesiąca padły rekordy temperatury. W Kambodży rekord wszech czasów odnotowano 15 kwietnia, kiedy słupki rtęci w mieście Preah Vihea pokazały 42,6 st. C, pobijając tym samym rekord ustanowiony zaledwie dwa dni wcześniej w mieście Bantey Ampil. Ostatnio podobnie ciepło było w tym kraju w 1960 r., kiedy termometry pokazały 41,4 st. C.

  Malezja, Singapur i Wietnam są blisko ustanowienia swoich rekordów.

  Wszystko przez El Nino

  Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, co jest powodem rekordowego ciepła w tej części świata. To przez najpotężniejsze w historii zjawisko El Nino, które co prawda jest już w odwrocie, ale zdążyło wyrządzić poważne zmiany w klimacie na całym globie. El Nino zazwyczaj warunkuje ciepłe i suche miesiące w Azji Południowo-Wschodniej o tej porze roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...