Informacje
 • Upał do 40 st. C i wiatr ponad
  120 km/h. Jedna osoba nie żyje

  14-01-2016 13:18 Burza w Sydney
  Upał do 40 st. C i wiatr ponad <br />120 km/h. Jedna osoba nie żyje

  Ogromna nawałnica w Sydney

  Fot.: Twitter, film: Reuters TV

  Takiej nawałnicy mieszkańcy Sydney dawno nie widzieli. W czwartek potężna burza rozpędziła wiatr do ponad 120 km/h i wywołała grad. Pod wyrwanym od wiatru drzewem zginął mężczyzna. 40 tysięcy domów zostało dociętych od prądu. Przed burzą było piekielnie gorąco, a miejscami temperatura w ciągu pięciu minut spadła o jedenaście stopni.

  W czwartek przez Sydney przetoczyła się potężna nawałnica, podczas której, jak podała lokalna policja, zginęła co najmniej jedna osoba.

  Wiało z prędkością dochodzącą do 122 km/h. Takie porywy bez trudu wyrywały gałęzie, a nawet całe drzewa. To właśnie one przyczyniły się do śmierci mężczyzny, który przebywał w aucie, podczas kiedy zwaliło się na nie drzewo. Była z nim kobieta, która została ranna w zdarzeniu. Do tragedii doszło we wschodniej części Sydney na początku nawałnicy.

  40 tys. domów bez prądu

  Ponadto wiatr naruszał konstrukcję budynków, wyrywał dachy i linie energetyczne. Po przejściu żywiołu w sumie bez prądu zostało około 40 tysięcy gospodarstw. Ludzie na Twitterze publikują zdjęcia, na których widać jak burza zniszczyła ich podwórko oraz całe miasto. Wiatr naruszył fasadę sklepu. Wiało tak silnie, że części dachów zatrzymały się dopiero na słupach energetycznych. Pojawiły się także opady gradu, a władze miasta apelowały do mieszkańców, żeby w razie możliwości pozostać w domach, z dala od okien. Pogoda była także przyczyną utrudnień na pobliskim lotnisku.

  Gwałtowne ochłodzenie

  Lokalni synoptycy podali, że burzę poprzedzał bardzo gorący dzień z temperaturą dochodzącą do 40 st. C. Nawałnica pojawiła się na zachodnich i południowych przedmieściach Sydney o godzinie 14 czasu lokalnego. Wystarczyła zaledwie godzina, żeby temperatura spadła miejscami nawet o 15 stopni Celsjusza. W Bankstown w pięć minut wskazania termometru zmieniły się z 33 st. C na 22 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...