Informacje
 • "Unijny pociąg właśnie odjeżdża,
  a my zostajemy na peronie"

  13-12-2019 13:32 Greenpeace pyta: "Serio!?"
  "Tylko działając bardzo ambitnie jesteśmy w stanie uniknąć katastrofy klimatycznej" Foto: Flickr.com/Greenpeace Polska (CC BY-ND 2.0) | Video: TVN24

  Na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodzili się szefowie wszystkich państw. Poza Polską. Rada Europejska podjęła decyzję w sprawie długofalowej unijnej strategii klimatycznej. Zdaniem profesora Bogdana Chojnickiego to błędna decyzja Polski, bo "absolutnie jest to ostatni czas, aby reagować". Greenpeace w formie protestu na kominie elektrowni w Bełchatowie wyświetlił wizerunek premiera Mateusza Morawieckiego z napisem "Serio?!".

  W czwartek w nocy przywódcy unijni porozumieli się w sprawie osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał, że "jeden z krajów członkowskich potrzebuje więcej czasu, by zadeklarować gotowość do neutralności klimatycznej". Tym krajem jest Polska.

  Stanowisko polskiego rządu, które na szczycie przedstawił premier Mateusz Morawiecki, spotkało się z reakcją organizacji pozarządowych, ekspertów i polityków. Greenpeace Polska nazwał decyzję szefa rządu "klimatycznym fiaskiem".

  Neutralność klimatyczna to dążenie do równowagi pomiędzy emisją gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem (w procesach naturalnych). To jeden ze środków ograniczenia wzrostu temperatury na świecie, do czego zobowiązali się uczestnicy konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu cztery lata temu.

  >>> PRZECZYTAJ NA TVN24BIS.PL, JAK WYGLĄDAŁY NEGOCJACJE


  To nie sukces

  - Premier obwieszcza sukces, ale każdy, kto rozumie powagę sytuacji, musi zapytać: "Serio?!". Sukcesem nie jest brak odpowiedzialnej reakcji na kryzys klimatyczny, sukcesem nie jest postawienie interesów lobby gazowego i węglowego nad dobro i oczekiwania większości Polek i Polaków - przekazał Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

  Jak przyznał, trudno nazwać sukcesem sytuację, w której "premier polskiego rządu stawia nasz kraj na marginesie unijnej polityki i osłabia swoją pozycję negocjacyjną w dalszej walce o środki niezbędne na transformację naszej gospodarki".

  - Premier Morawiecki macha szablą i pohukuje, być może nawet naprawdę wierzy w to, że coś osiągnął, ale unijny pociąg właśnie odjeżdża, a my - za sprawą nieodpowiedzialnej decyzji premiera - zostajemy na peronie. Dalsze uporczywe kontestowanie unijnej polityki klimatycznej nam się zwyczajnie nie opłaca - mówił Szypulski.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O EUROPEJSKIM ZIELONYM ŁADZIE

  "Dużo mleka się już rozlało"

  Podobnego zdania jest profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog. Jego zdaniem Polska powinna zgodzić się na neutralność klimatyczną do 2050 roku.

  - Tak naprawdę powinniśmy się cieszyć, że mamy aż tyle czasu, bo gdyby poważnie potraktować zapowiedzi naukowców, powinniśmy się spieszyć do 2030 roku. To jest bardzo zgniły kompromis, ale taki, który jeżeli potraktujemy go poważnie, jesteśmy w stanie zrealizować. Gdy spojrzymy na emisję dwutlenku węgla i na to, co się dzieje, absolutnie jest to ostatni czas, aby reagować - mówił Chojnicki.

  - Trzeba przyjąć od dawna sygnalizowane plany działania, podjąć wysiłek, który na początku może okazać się bardzo bolesny dla gospodarki, ale w dłuższym dystansie postawi nas w lepszej roli - przekonywał Chojnicki.

  >>>CZYTAJ TEŻ O REKORDOWYCH STĘŻENIACH GAZÓW CIEPLARNIANYCH

  Rozwój kosztuje, ale w "dłuższym dystansie się opłaca"

  Ekspert w rozmowie z TVN24 zwracał uwagę na konieczność przejścia na odnawialne źródła energii. Podkreślił jednak, że nie możemy opierać się na dostawach z innych krajów. - Pamiętajmy, że to podnosi uzależnienie od krajów, gdzie gaz czy ropa są produkowane - mówił Chojnicki, dodając, że warto na to patrzeć pod kątem rozwoju, bo ten kosztuje, ale na dłuższym dystansie się opłaca.

  - Rozwój w oparciu o dotacje ma tę zaletę, że jest bardzo szybki, bo pieniądze można zdobyć bardzo szybko. Musi być on jednak oparty o to, co sami budujemy, bo silna gospodarka to nie taka oparta o dotacje, ale o własny know-how, mądrość i siłę - tłumaczył Chojnicki.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O KOMENTARZACH POLITYKÓW PO SZCZYCIE

  "Serio?!"

  Greenpeace kilka godzin po zakończeniu szczytu wyświetlił na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie twarz szefa rządu z napisem "Serio?!". W czerwcu, kiedy Morawiecki zablokował unijne zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, aktywiści zorganizowali podobną akcję, a na kominie wyświetlono podobiznę premiera z podpisem "Wstyd".

  "Czarna węglowa plama na zielonej mapie Europy"

  Do ustaleń szczytu odnieśli się także politycy. Wiceszefowa klubu Lewicy Beata Maciejewska oceniła, że "Polska wstąpiła na wojenną ścieżkę z całą Unią Europejską".

  - Jesteśmy dzisiaj czarną węglową plamą na zielonej mapie Europy. Na mapie Europy, która chce być zielona, chce przechodzić sprawiedliwą transformację energetyczną i która na tę transformację energetyczną chce wydać 100 miliardów euro - zaznaczyła posłanka.

  - Polski premier, mimo że obiecywał w swoim expose, że będziemy żyli w lepszym środowisku, że będziemy rozwijać nowe technologie i że będziemy krajem, który aspiruje, żeby być częścią tej nowoczesnej Unii Europejskiej, zaprzeczył swoim słowom. Okłamał Polki i Polaków, postawił na lobby węglowe i postawił na rosyjski węgiel, który jest sprowadzany masowo do Polski po to, żebyśmy mogli sobie z niego korzystać - podkreśliła Maciejewska.

  - Jesteśmy odstawieni przez premiera Morawieckiego na boczny tor i będziemy płacić za to zarówno my, jak i nasze dzieci, jak i nasze wnuki. Jest nam wstyd i jest nam przykro, że premier polskiego rządu stawia interesy bardzo wąskiej grupki ludzi ponad interesy nas, naszego zdrowia, naszej kieszeni, naszej przyszłości - oświadczyła.

  W swoim tempie

  Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, do konkluzji szczytu Unii Europejskiej wpisana została zasada, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej. Liderzy UE porozumieli się w Brukseli co do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

  - Do konkluzji wpisany został wyjątek, czyli reguła, zasada, która musi być uwzględniana - co jest zapisane w punkcie trzecim konkluzji - w procesie legislacyjnym, a mianowicie, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej - powiedział premier.

  - Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny - dodał.

  Morawiecki zastrzegł jednak, że Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej. - Dzisiaj nie mówimy o żadnej dacie - powiedział pytany o to przez dziennikarzy.

  Morawiecki podkreślił, że we wnioskach ze szczytu pojawił się zapis o stworzeniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 100 miliardów euro. - Wiemy, że znaczna część z tego funduszu, trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część tego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przypadnie właśnie Polsce - dodał szef polskiego rządu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Emisja Co2 ? TO proste.
  Wystarczy pozakładać (a następnie serwisować w odpowiednim czasie) elektrofiltry na układach odprowadzania spalin. Działają one trochę na zasadzie katalizatorów w naszych samochodach. Nasza emisja Co2, a zwłaszcza związków toksycznych znacznie spadnie. Powinniśmy dbać przede wszystkim o własną gospodarkę, a nie zaspokajać gospodarki innych wrogich nam mocarstw UE.
  ~Pretorian /2019-12-15 10:17
 • Mam 14 lat i to moja opinia...
  Według mnie polski rząd wykazał się totalną bezmyślnością oraz nie przejmowaniem się przyszłością obywateli RP. Również tym, że dla partii rządzącej jest tylko ważne, co tu i teraz za ich kadencji,
  a nie systemowe rozwiązywanie problemów zagrażających naszej planecie szczególnie, że wszystkie państwa zgodziły się na osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do roku 2050. Mogło by to spowolnić globalne ocieplenie i dać szanse na lepszą przyszłość dla nas i następnych pokoleń. Osobiście jestem bardzo oburzona decyzją polskiego rządu, a mam 14 lat.
  ~Jagoda /2019-12-14 15:48
 • Tylko ATOM
  Każdy kraj, który przystąpił do programu ma łatwo, bo ma elektrownie atomowe z wyjątkiem nas. Wybudujemy co najmniej 3 elektrownie atomowe i również będziemy mogli podpisać tego typu projekt. Potrzeba czasu, a jak nie uda się wybudować tych elektrowni, to trudno będziemy palić ekologicznym węglem, byle nie ze wschodu
  ~zxc /2019-12-13 21:03
 • klimat?
  Mdli-mnie:Wody nie braknie bo kazdy wode leje,jedzenia tez nie braknie,niszczymy duzo zarcia,produkujemy duzo jedzenia ale nie jadalne to jest chore kazdy robi tylko interesy jak i z odpadami,sprowadzamy smieci do siebie dlaczego a utylizacji brak chyba ze podpalenia na koszty podatnika gaszenie a winnych brak to jest chore.
  ~bolok /2019-12-13 20:01
 • Chyba same wpisy Pinokia morawieckiego
  Co z tego, że mamy jakieś tam złoża węgla. Czy gdyby były elektrownie na cyjanek, który zabijałby matkę ziemię też krzyczelibyście mamy złoża cyjanku, stawiajmy na cyjanek! Większość ciemnej masy to jednak ludzie prości, którzy nie mają zielonego pojęcia o polityce, o globalnych zmianach klimatu. Wszyscy naukowcy potwierdzają, że niebawem może być za późno na reakcję, wszystkie kraje UE się zgadzają, że trzeba ograniczać emisję CO2 ze spalania węgla, tylko jedna Polska wie najlepiej, że wcale nie trzeba? Czy coś tu się nie zgadza? Oczywiście czeka nas kataklizm, a PiS najwyraźniej uznał, że lepiej nic nie robić i ostatnie spokojne lata na tej planecie spędzić robiąc sobie z Polski swój własny folwark. Szkoda, bo większość UE zdecydowała ambitnie, żeby jednak podjąć walkę o spokojną przyszłość.
  ~precz z PISem /2019-12-13 19:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...