Informacje
 • U wybrzeży Krymu wyłowiono ryby fugu. Ich zjedzenie grozi śmiercią

  22-11-2014 17:00 Te ryby zamieszkują m.in. wody Australii

  Rybak z Krymu wyłowił dwie przedstawicielki bardzo niebezpiecznego gatunku ryby - fugu. Naturalnym siedliskiem tych zwierząt są wody Australii, Japonii czy Chin.

  Obecność fugu w wodach Zatoki Sewastopolskiej dziwi, jednak rybom tym już zdarzały się zaskakujące wędrówki.

  - Najciekawsze jest to, że ryby około 10 lat temu pokonały trasę z Oceanu Indyjskiego przez Kanał Sueski i dotarły do Morza Śródziemnego. Niedawno na ryby natrafiono w Morzu Egejskim, a kilka dni temu zostały wyłowione w Zatoce Sewastopolskiej - mówi Aleksandr Bołtaczow, naukowiec z Instytutu Biologii Mórz Południowych w Sewastopolu. - Jest to dość duża ryba, która osiąga do 110 cm długości. Jest bardzo toksyczna, zjedzenie jej grozi śmiercią. Dodatkowo wypiera inne lokalne ryby, co bardzo martwi naukowców, rybaków i miejscową ludność - dodaje.

  Przysmak z adrenaliną dla smakoszy o mocnych nerwach

  Ryba fugu to słynny japoński przysmak, którego spożycie może skończyć się śmiercią. Zwierzę zawiera w sobie bardzo dużą dawkę tetrodotoksyny, która jest bardzo silną trucizną, wywołującą y ludzi postępujący paraliż mięśni.

  Zatruty toksyczną substancją człowiek jest przez większość czasu przytomny, jednak nie może się ruszyć ani mówić, a z czasem przestaje oddychać. Jedynym sposobem ocalenia życia jest sztuczne podtrzymywanie czynności życiowych, do momentu aż trucizna zostanie wypłukana z organizmu.

  Fugu mogą przyrządzać jedynie kucharze, którzy posiadają specjalny certyfikat, świadczący o tym, że potrafią ją przygotować. Najbardziej trującymi organami ryby są organy płciowe oraz wątroba, przy przyrządzaniu należy wyjątkowo uważać przy usuwaniu tych części ciała ryby.

  Zamieszkuje między innymi wody Australii

  Fugu, to ryba z rodziny rozdymkowatych, która zamieszkuje morza wzdłuż północnego wybrzeża Australii, północnego wybrzeża Japonii oraz wzdłuż południowego wybrzeża Chin i wschodnich wysp Pacyfiku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Fugu Jarosława i Putina
  Szkoda czasu na analizy. Oczywista oczywistość, Putin wypuści wkrótce fugu do Bałtyku co wskazuje na tezę o sfałszowanych wyborach.
  ~alepoco /2014-11-24 00:17
 • fugu
  te ryby zostały przeniesione w balastach statków handlowych. tylko problem polega na tym ze na morzu czarnym wladze portu nie badają wód w balastach tylko biąrą łapówki i woda zostaje wypuszczona do morza .
  ~floyd /2014-11-23 21:01
 • rybka
  Na bank przeniesiona w balastach statków, officerom niechciało się robić wymiany wód balastowych w trakcie podróży albo z lenistwa albo z problemem liczenia kryteriów statecznościowych podczas wymiany i są tego efekty.
  ~Bazyli /2014-11-23 14:19
 • fugu
  Miesiąc temu byłam w Japonii i m.in jadłam fugu , żyję i nic mi sie nie stało. Tej ryby nie może poprostu przygotowywać laik w domu, przygotowana przez fachowca smakuje wybornie.
  ~Ewa /2014-11-23 12:17
 • ALE CO PONIEKTÓRZY MAJĄ WYPRANE BANIE TELEWIZJĄ...
  Nie ma to jak mieszać w taki temat politykę...
  SurvivorMan /2014-11-23 10:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...