Informacje
 • Trzęsienie ziemi w Peru. "Stanąłem w kolejce do schronu"

  26-05-2019 18:01 Jedna ofiara śmiertelna, są ranni

  W niedzielę silne trzęsienie ziemi nawiedziło północną i środkową część Peru. Nie żyje co najmniej jedna osoba, a 11 zostało rannych. Redakcji Kontaktu 24 o trzęsieniu opowiedział Reporter 24.

  Amerykańskie służby geologiczne USGS poinformowały, że wstrząs o sile 8 w skali Richtera wystąpił w północnej i środkowej części Peru. Ziemia zatrzęsła się około 180 kilometrów na wschód od miasta Moyobamba w regionie San Martin. Ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości 105 kilometrów. Do trzęsięnia ziemi doszło około godziny 2.40 nad ranem czasu lokalnego.

  Co najmniej jedna osoba w regionie miasta Cajamarca zginęła po tym, jak w jej dom uderzył głaz. Peruwiańskie Narodowe Centrum Alarmowe (COEN) poinformowało, że rannych jest co najmniej 11 osób, a 50 domów zostało zniszczonych. Szkody odnotowano także w kilku szkołach, kościołach oraz szpitalach.

  W stolicy kraju, Limie, ludzie wybiegli ze swoich domów ze strachu. Lokalne raporty podają, że w wielu miastach Amazonii, m.in. w Iquitos i Tarapoto odnotowano przerwy w dostawie prądu.

  Peruwiański prezydent Martin Vizcarra poinformował w mediach społecznościowych, że władze oceniły obszary dotknięte trzęsieniem i prosił o to, by mieszkańcy zachowali spokój.

  Ekwador też poczuł wstrząsy

  Ziemia zatrzęsła się również w Ekwadorze. Najsilniejsze wstrząsy odnotowano w pobliżu miasta Yantzaza w prowincji Zamora-Chinchipe. Co najmniej siedem osób odniosło obrażenia. Trzęsienie ziemi doprowadziło do lawin błotnych, zniszczyło też budynki.

  Polak świadkiem trzęsienia

  Do redakcji Kontaktu 24 zgłosił się Polak przebywający w mieście Tarapoto w północnej części Peru. Pan Mateusz był świadkiem trzęsienia ziemi.

  - Wieczorem poczułem silne wstrząsy. Zgasły światła na ulicy, było czuć spaleniznę, jakby paliły się jakieś kable. Ludzie krzyczeli. Poczułem, że jest niebezpiecznie, miałem problemy z koordynacją ruchową. Zobaczyłem ludzi stojących w kolejce do schronu, stanąłem razem z nimi. Weszliśmy do tego schronu i tam otrzymaliśmy informację, jak się zachowywać w obliczu trzęsienia ziemi, ale to wszystko było takie improwizowane - relacjonował pan Mateusz.

  Jak dodał, trzęsienie ziemi na tym terenie miało być najsilniejsze od 15 lat.

  - Rozmawiałem z lokalnymi mieszkańcami Tarapoto, mówili, że trzęsienia występują u nich stosunkowo często, ale nie aż tak silne. To było ponad 8 stopni w skali Richtera, więc całkiem spory wynik, co potwierdziła też lokalna telewizja - powiedział pan Mateusz. - Jestem podróżnikiem, wolontariuszem, w Peru przebywam dwa tygodnie. To trzęsienie było dla mnie niesamowicie ciekawym doświadczeniem - dodał rozmówca.

  Peru położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.

   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...