Informacje
 • Trzęsienie ziemi w Japonii. Silne wstrząsy wtórne możliwe nawet przez tydzień

  01-05-2021 11:32 Odczuwano je w Tokio

  Trzęsienie ziemi nawiedziło w sobotę przed południem czasu lokalnego północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) poinformowała, że wstrząsy wtórne mogą towarzyszyć temu regionowi jeszcze przez tydzień.

  Według amerykańskiej Służby Geologicznej (United States Geological Survey) trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,8. Wstrząsy nastąpiły na głębokości 47 kilometrów pod dnem Pacyfiku w rejonie prefektury Miyagi.

  Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) podała, że nie ma doniesień o poważnych zniszczeniach, ale ostrzegła o możliwości wystąpienia silnych wstrząsów wtórnych przez około tydzień, a także o zwiększonym ryzyku osunięć ziemi.

  Wstrząsy odczuwalne w Tokio

  Wstrząsy odczuwalne były wzdłuż znacznej części wschodniego wybrzeża Japonii, w tym w Tokio. Nie ma jednak zagrożenia falami tsunami, nie ma też dotychczas informacji o stratach materialnych - podała telewizja NHK.

  Połączenia kolejowe w północnej części kraju zostały zawieszone na kilka godzin, ale zostały wznowione późnym popołudniem.

  Epicentrum znajdowało się niedaleko miejsca katastrofalnego trzęsienia ziemi z 2011 roku, które spowodowało śmierć ponad 18 tysięcy osób.

  Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię ze względu na jej położenie w rejonie tak zwanego pacyficznego pierścienia ognia, czyli położonego na styku płyt tektonicznych szeregu rowów oceanicznych i aktywnych wulkanów. Kraj ten jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam około 20 procent wszystkich trzęsień o magnitudzie 6 lub większej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....