Informacje
 • Truskawki owocują, zakwitły bzy. W Rumunii lato zamiast jesieni

  05-11-2013 19:27 Roślinom przestawił się cykl wegetacyjny

  W Rumunii kolejny tydzień utrzymuje się zaskakująco ładna jak na późną jesień pogoda. Jest tak ciepło, że w niektórych częściach kraju dojrzały nowe zbiory truskawek. Na wybrzeżu z kolei wciąż nie brakuje chętnych do opalania i pływania w morzu.

  Zwykle ostatnie zbiory truskawek przypadają w Rumunii na połowę września. W tym roku hodowcy wciąż mają pełne ręce roboty. Mimo że zaczął się listopad, na krzaczkach nadal dojrzewają nowe czerwone owoce. Na dodatek wszystkie truskawki rosną na  wolnym powietrzu, a nie w szklarniach.

  "Myślą, że to lato"

  To błyskawiczne dostosowanie się roślin i ich cyklu wegetacyjnego do wyjątkowo długo utrzymujących się dobrych warunków pogodowych zdumiewa nawet specjalistów. - Przy takich wysokich temperaturach mają skłonność do kwitnięcia, one sądzą, że to lato - wyjaśnił jeden z hodowców.

  Taki stan rzeczy cieszy smakoszy truskawek. Nie dość, że mogą napawać się ich smakiem półtora miesiąca po tym, kiedy zwykle kończy się sezon, to jeszcze płacą po 3 euro za kilogram.

  Nie tylko truskawkom "przestawiły" się pory roku. Ciepłe i słoneczne dni wykorzystuje również bez, który zakwitł po raz drugi w tym roku.

  "Lato" do końca listopada?

  Również nad morzem nie widać jesieni. Termometry w ciągu dnia pokazują 22 st. C, a ludzie spacerują po plaży w letnich ubraniach. Nie brakuje chętnych do opalania, a nawet do pływania w morzu, choć temperatura wody może już nie każdego zachwyci - wynosi około 10 st. C.

  Niespodziewanie letnia jesień ma potrwać jeszcze przez dość długi czas. Według synoptyków utrzyma się aż do początków grudnia. Wtedy pojawią się opady śniegu, a nawet zamiecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ciekawe!
  Czyzby w Ruminii nie rozpylali tego trujacego go#na co u nas i maja normalna pogode? Przeciez cale NATO to rozpyla.
  ~Zaskoczony /2013-11-05 19:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...