Katastrofa humanitarna w Nepalu - 28-04-2015
Liczba ofiar sobotniego trzęsienia stale rośnie. Według ekspertów bilans będzie ciągle się zwiększał. Najnowsze informacje mówią o zabitych 4310 osobach. czytaj dalej
Władze w Katmandu obawiają się, że liczba ofiar kataklizmu może przekroczyć 10 tysięcy. Jeżeli tak się stanie, będzie to najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju - w 1934 roku zginęło ponad 8,5 tys. ludzi.
Nepalski rząd wykluczył w sobotę (2 maja), tydzień po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło kraj, możliwość znalezienia pod gruzami żywych ludzi.
Kilka tysięcy osób nadal uznawanych jest za zaginione. W piątek (1 maja) podano, że wśród nich jest ok. 1000 obywateli UE, w większości amatorów trekkingu, którzy znajdowali się w rejonie Mount Everest i regionie Langtang. Potwierdzono śmierć 12 obywateli UE.
Nepalskie władze ponowiły apel do międzynarodowych darczyńców o przysyłanie namiotów, brezentu i podstawowych artykułów spożywczych. Podkreślono zarazem, że część darów nie nadaje się do wykorzystania. "Potrzebujemy zbóż, soli i cukru" - apelował minister finansów Ram Sharan Mahat, który dodał, że wśród otrzymanych artykułów znalazły się tuńczyk i majonez, z których nie ma w tej sytuacji pożytku.
Z kolei ministerstwo informacji sprecyzowało, że Nepal w trybie pilnym potrzebuje 400 tys. namiotów, a na razie potrzebującym był w stanie przekazać jedynie 29 tys.
ONZ opublikowała dane, według których skutki trzęsienia ziemi odczuło 8 z 28 mln mieszkańców Nepalu, w tym 1,7 mln dzieci. 340 000 osób porzuciło spustoszone przez kataklizm miasto i Kotlinę Katmandu, którą przed katastrofą zamieszkiwało 2,5 miliona ludzi.
W niedzielę (26 kwietnia) do Nepalu zaczęła napływać pomoc z zagranicy. Na otwartym ponownie tego dnia lotnisku w Katmandu wylądowały samoloty wojskowe z Indii z 43 tonami żywności i sprzętu oraz prawie 200-osobową grupą ratowników. Indie były pierwsze wśród krajów świadczących pomoc, dostarczyły m.in. śmigłowce wojskowe, które kierowane są do trudno dostępnych regionów.
Przedstawiciel organizacji Charity Care International w Katmandu powiedział, że priorytetem jest teraz zapewnienie schronienia ludziom, którzy spędzili noc pod gołym niebem, a także wody i żywności.
Pomoc już wysłały lub zamierzają wysłać do Nepalu m.in. Chiny, Niemcy, Francja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i organizacje międzynarodowe, takie jak: Save the Children, Lekarze bez Granic czy AmeriCares. Środki finansowe obiecały też Unia Europejska oraz USA, Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Włochy.
Do Katmandu przyleciały również dwie grupy polskich ratowników: sześciu ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz 81 strażaków Państwowej Straży Pożarnej wchodzących w skład grupy poszukiwawczo-ratowniczej USAR.
Polscy ratownicy przywieźli ze sobą 11 ton sprzętu ratowniczego i leków, a także 12 psów szkolonych do poszukiwania ludzi. Strażacy zabrali ze sobą również całe zaplecze logistyczne - środki łączności, żywność oraz wodę.
Silny wstrząs nastąpił w sobotę (25 kwietnia) przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Nastąpiło także kilkanaście słabszych wstrząsów wtórnych.
Geolog z Uniwersytetu Cambridge, James Jackson, po analizie wstępnych danych sejsmologicznych, uzyskanych z fal dźwiękowych przemieszczających się pod powierzchnią, ustalił, że po trzęsieniu ziemi stolica Nepalu przesunęła się o około 3 m na północ.
Sobotnie trzęsienie ziemi w Nepalu było najgorsze od ponad 80 lat; wstrząsy odczuwalne były też w różnych częściach Indii, Bangladeszu, Tybetu i Pakistanu. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1934 roku miało siłę 8 w skali Richtera i prawie kompletnie zniszczyło miasta Katmandu, Bhadgaun (Bhaktapur) i Patan. Zginęło wówczas 8,5 tys. osób.
Źródło: ReutersTV, PAP
Autor: PW,AD/rp
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 1