Informacje
 • Tragedia w Mozambiku. Spadł deszcz, osunęło się wysypisko, nie żyje 17 osób

  20-02-2018 13:07 Zginęło przynajmniej 17 osób

  Na przedmieściach stolicy Mozambiku Maputo pod wpływem obfitych opadów deszczu doszło w poniedziałek do osunięcia się wysypiska śmieci na domy mieszkalne. Zginęło kilkanaście osób. Władze twierdzą, że ofiar tragedii może być więcej.

  Wysypisko śmieci Hulene w biednej, gęsto zaludnionej dzielnicy Maputo miało wysokość trzypiętrowego budynku - podała portugalska agencja Lusa, szacując w poniedziałek liczbę ofiar śmiertelnych osuwiska na 12. Radio Mozambik podało informację o 17 ofiarach. Później agencja Reuters potwierdziła, że znaleziono ciała 17 osób.

  Ucieczka ludzi

  Zawaliło się sześć domów, a wielu mieszkańców uciekło w obawie przed dalszymi zniszczeniami. Trwa akcja poszukiwawcza na rumowisku.

  - Góry śmieci zawaliły się na domy, gdzie znajdowało się wiele rodzin - powiedziała agencji Lusa przedstawicielka urzędu ds. katastrof naturalnych Fatima Belchoir. Zapewniła, że władze usiłują pomóc tym, którzy stracili dach nad głową.

  Hulene jest największym wysypiskiem śmieci w stolicy Mozambiku. Wiele osób przychodzi tu w poszukiwaniu jedzenia czy przedmiotów nadających się do sprzedaży. Pracownicy służby zdrowia od dawna alarmowali o zagrożeniach dla zdrowia społeczności sąsiadującej z Hulene. Władze miasta rozważały już wcześniej zamknięcie wysypiska.

  Według danych ze stacji meteorologicznej w Maputo w ciągu 24 godzin spadło aż 90 litrów na metr kwadratowy deszczu. To doprowadziło do osunięcia się ziemi wraz ze śmieciami.

  Według prognoz pogoda w tym regionie w najbliższych dniach ma się poprawić.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...