Informacje
 • Trąba powietrzna i silny wiatr.
  Gwałtowna pogoda w Niemczech

  01-10-2019 19:08 Groźne zjawisko
  Lej kondensacyjny w okolicach Płocka Foto: CLAUDIA WESSELS/REUTERS | Video: Szymon Konarski

  W północnych regionach Niemiec pojawiła się trąba powietrzna. Groźne zjawisko było związane z niżem Mortimer, który przyniósł w kraju spore utrudnienia.

  Jak podały lokalne media, nawet strażacy byli zaskoczeni trąbą powietrzną, jaka pojawiła się w sobotę, około godziny 18 w miejscowości Burhafe w powiecie Wittmund w Dolnej Saksonii na północy Niemiec.

  Chociaż zjawisko wyglądało bardzo groźnie, nie spowodowało poważniejszych zniszczeń.

  Niebezpieczna aura w Niemczech

  Według synoptyków, w Niemczech w ciągu ostatnich dni odczuwalne było działanie niżu Mortimer. Podobnie jak w Polsce spowodował on wiele utrudnień.

  >>> Czytaj więcej o gwałtownej pogodzie w Polsce

  Problemy pojawiły się między innymi na niemieckiej kolei. Deutsche Bahn zawiesiła rano w poniedziałek na kilka godzin dalekobieżne połączenia na północ od Hanoweru. Nie kursowały też pociągi z Hanoweru i Hamburga do Berlina.

  Po kilku godzinach ruch częściowo został przywrócony. Przed południem wciąż jednak pociągi nie jeździły między Hanowerem a Bremą i nie docierały do nadbałtyckiego Stralsundu.

  Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) ostrzegała przed burzami w regionach od Morza Bałtyckiego po Rudawy w Saksonii na granicy niemiecko-czeskiej. Na tych obszarach miało wiać miejscami z prędkością 110 kilometrów na godzinę.

  Rano, niedaleko Wolfsburga w Dolnej Saksonii, niemiecki pociąg Intercity-Express nie zdążył wyhamować i uderzył w konar drzewa, który spadł na tory. Maszynista został lekko ranny, jednak 250 pasażerom nic się nie stało. Z kolei w nocy w pobliżu Dortmundu doszło do zalania pastwiska, na którym znajdowało się 300 owiec.

  Według danych policji straty spowodowane załamaniem pogody nie są znaczne.

  W tym tygodniu w Niemczech zapowiadane są spore opady deszczu oraz burze. W wielu regionach obowiązują alarmy meteorologiczne. Synoptycy ostrzegają przed silnymi porywami wiatru, intensywnymi opadami deszczu, a także wyładowaniami atmosferycznymi.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...