Informacje
 • Toskania wycofa plastik z użytku publicznego

  27-06-2019 09:30 Władze Toskanii wprowadzają nowe prawo
  Organizacja czyści oceany ze śmieci Foto: flickr/Horia Varlan(CC BY 2.0) | Video: The Ocean Cleanup

  Problem plastiku jest coraz szerzej i mocniej podejmowany na arenie międzynarodowej. Do regionów, które pracują nad całkowitym zakazem używania plastiku, właśnie dołączyła Toskania.

  Toskania chce być regionem wolnym od plastiku jednorazowego użycia. Przepisy w tej sprawie uchwaliła regionalna rada samorządowa. Na ich mocy wprowadzony został zakaz używania naczyń i innych artykułów z plastiku na plażach, w lokalach gastronomicznych i podczas masowych imprez.

  Wyjaśniono, że dzięki temu rozporządzeniu władze miast i miejscowości w Toskanii będą mogły uchwalić lokalne przepisy w ramach realizacji planu wycofania z użytku jednorazowych plastikowych naczyń, sztućców, słomek i mieszadełek do napojów.

  Nad przestrzeganiem przepisów czuwać ma straż miejska. Nowe prawo wyprzedza unijną dyrektywę w tej sprawie, która zacznie obowiązywać za dwa lata.

  Zgodnie z rozporządzeniem jeszcze latem tego roku we wszystkich lokalach położonych nad morzem, w tym także w barach na płatnych plażach, jednorazowe talerzyki, opakowania na jedzenie, sztućce, filiżanki i kubeczki z plastiku mają zostać zastąpione przez przedmioty wykonane z materiałów nadających się do kompostowania. Ale nakaz nie ogranicza się tylko do lokali nadmorskich. Został rozszerzony na wszystkie imprezy masowe organizowane i finansowane przez władze regionu oraz powiązane z nimi lokalne urzędy i instytucje.

  W ich trakcie zabronione jest także używanie plastikowych patyczków do balonów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...