Informacje
 • Torfowiska a pandemia COVID-19. "Są siedliskiem, w którym mogą pojawić się choroby odzwierzęce"

  21-11-2020 20:50 Naukowcy o łagodzeniu skutków pandemii
  Torfowiska to stale podmokłe tereny Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Ochrona torfowisk tropikalnych może zmniejszyć skutki pandemii COVID-19 i prawdopodobieństwo, że kolejne, nowe choroby zakaźne przeniosą się ze zwierząt na ludzi - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców.

  Znaczna bioróżnorodność tropikalnych lasów torfowo-bagiennych w połączeniu z niszczeniem siedlisk i pozyskiwaniem dzikich zwierząt stworzyły "odpowiednie warunki" dla pojawiających się chorób zakaźnych, które mogą przenosić się na ludzi - twierdzi na podstawie analizy zebranych dowodów międzynarodowy zespół pod kierownictwem naukowców z brytyjskiego University of Exeter. W jego skład weszli eksperci z krajów, w których zlokalizowane są duże tropikalne torfowiska, w tym z Indonezji, Konga i Peru. Wyniki opublikowali na łamach czasopisma "PeerJ".

  Dotychczas kwestię ochrony torfowisk rozpatrywano raczej jako działania chroniące naturalne środowisko i zmniejszające emisję dwutlenku węgla.

  Miejsce chorób odzwierzęcych

  SARS-CoV-2 nie pojawił się na tropikalnych torfowiskach, ale zarówno HIV/ AIDS, jak i pierwsza odnotowana epidemia gorączki krwotocznej Ebola z roku 1976 (w miejscowości Yambuku nad rzeką Ebola) pochodzą z obszarów z rozległymi torfowiskami.

  - Nie mówimy, że torfowiska tropikalne są pod tym względem wyjątkowe, ale są jednym z ważnych siedlisk, w których mogą pojawić się choroby odzwierzęce (przenoszące się ze zwierząt na ludzi) -powiedział naczelny autor dr Mark Harrison pracujący w Centrum Ekologii i Ochrony Przyrody na University of Exeter oraz w Borneo Nature Foundation International.

  - Tropikalne lasy torfowo-bagienne są bogate w faunę i florę, w tym liczne kręgowce, o których wiadomo, że stanowią zagrożenie chorobami odzwierzęcymi, takie jak nietoperze, gryzonie, łuskowce i naczelne - wyjaśnił dr Harrison. - Eksploatacja i fragmentacja tych siedlisk, a także pożary torfowisk (spowodowane działalnością człowieka) i pozyskiwanie dzikich zwierząt powodują, że coraz więcej ludzi ma bliski kontakt z różnorodnością biologiczną torfowisk, co zwiększa potencjał przenoszenia chorób odzwierzęcych - dodał.

  Torfowiska a pandemia COVID-19

  Autorzy zaobserwowali również znaczący wpływ COVID-19 w niektórych krajach z dużymi obszarami torfowisk tropikalnych. Często są one stosunkowo słabo przygotowane do zwalczania pandemii.

  - Wiele społeczności żyje tam na odległych obszarach. Są stosunkowo biedne, uzależnione od zewnętrznych dostaw, bez łączności, mają ograniczoną infrastrukturę, placówki medyczne nie istnieją lub nie spełniają standardów. W rezultacie bezpośrednie i pośrednie skutki COVID-19 w tych społecznościach mogą być szczególnie dotkliwe - powiedział dr Ifo Suspense z Université Marien Ngouabi w Republice Konga.

  - Duże pożary na obszarach torfowiskowych powodują ogromne zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej, zwiększając zagrożenie dla zdrowia ludzi spowodowane chorobami układu oddechowego, takimi jak COVID-19 - powiedział dr Muhammad Ali Imron z Uniwersytetu Gadjah Mada w Indonezji, również zaangażowany w badania. - Jeśli chodzi o wpływ na same torfowiska, (...) pandemia wpływa negatywnie na ochronę, badania i szkolenia, co może skutkować zwiększonym wkraczaniem do siedlisk, pozyskiwaniem dzikich zwierząt i pożarami wywołanymi w celu pozbycia się miejscowej roślinności - dodał.

  Zdaniem autorów publikacji, zrównoważone zarządzanie tropikalnymi torfowiskami i ich dziką przyrodą jest ważne dla łagodzenia skutków pandemii COVID-19 i zmniejszania potencjału przyszłego pojawienia się pandemii, co wzmacnia argumenty przemawiające za ich ochroną i odtworzeniem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...