Informacje
 • "To stało się tak szybko". Powodzie cały czas nękają Stany Zjednoczone

  03-05-2017 09:37 Nie żyje co najmniej 17 osób

  Stany Zjednoczone zmagają się z powodziami. Wszystko za sprawą systemów burzowych, które w ostatnich dniach przeszły przez środkowe stany USA, przynosząc ulewne deszcze. Miliony mieszkańców tych rejonów są w stanie gotowości.

  Burze z opadami zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych w weekend. W wyniku gwałtownej pogody co najmniej 17 osób zginęło, a kilkanaście innych zostało rannych.

  Ostrzeżeniami przed powodzią są objęte: większość stanu Missouri i Illionois, a także część stanów: Arkansas, Kansas, Oklahoma oraz Luizjana, Missisipi i Alabama.

  Trzy dni ulewnych opadów spowodowały wylanie rzek w Missouri. Woda wdarła się do miast wyrządzając szkody w wielu budynkach.

  Przygotowania

  Mieszkańcy stanu na bieżąco przygotowywali się do podniesienia się stanu wody.

  - Gdy zostaliśmy ostrzeżeni, że ta pogoda nadciąga, od razu wyszliśmy na ulice, ogłosiliśmy stan wyjątkowy, co pozwoliło nam na rozmieszczenie oddziałów ratowniczych w całym stanie. Ekipy przeprowadziły setki operacji, dosłownie ratując setki osób - powiedział Eric Greitens, gubernator Missouri.

  Władze stanu w obawie przed powodzią zamknęły wiele dróg i mostów. Nurt przepełnionej rzeki Meramec, w pobliżu Saint Louis, był tak silny, że spowodował osunięcie się całego, stalowego mostu.

  Gwałtowne powodzie

  - To stało się tak szybko, woda zaczęła się wlewać pod drzwiami i minęło może 15-20 minut, kiedy sięgała już do uda - powiedziała Missy Brunetto, mieszkanka Neosho w stanie Missouri.

  W Arkansas także sytuacja nie jest najlepsza. W sobotę dwójka małych dzieci została porwana przez wodę. Poszukiwania trwają już od dwóch dni.

  W najbliższych dniach rzeka Meramec może osiągnąć rekordowy poziom. Specjaliści przewidują, że stanie się to w tym tygodniu. Tym bardziej, że w środę w regionie spodziewane są kolejne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...