Informacje
 • To się nazywa znalezisko! "Grzyb nieśmiertelności" o rozmiarach parasola

  21-04-2018 21:35 Skarb tradycyjnej medycyny budzi nadzieje lekarzy

  80 centymetrów średnicy ma grzyb, znaleziony w górskich ostępach w południowo-zachodnich Chinach. To piękny okaz rośliny od setek lat wykorzystywanej w tradycyjnej medycynie. Współcześni badacze też wiążą z nią nadzieje.

  Potężny okaz znaleźli wieśniacy w górach w okręgu Nayong (prowincja Guizhou, południowo-zachodnie Chiny). Jak podano, był to grzyb zwany po chińsku lingzhi, należący do rodziny lakownicowatych, prawdopodobnie zaś - lakownica żółtawa. Średnica kapelusza wynosiła 80 cm, a waga po wysuszeniu - 4,2 kilograma.

  - Mam 75 lat i nigdy nie widziałam takiego linghzi. Słyszałam o tak ogromnych od starszych osób, kiedy byłam młoda, ale sama nigdy nic takiego nie widziałam, aż do tej pory - nie mogła się nadziwić mieszkająca w okolicy Chen Lanfei.

  Lecznicze właściwości: legenda czy fakt?

  Lakownica żółtawa (Ganoderma lucidum) nazywana bywa "grzybem nieśmiertelności" i "lekarstwem królów". Używana jest w tradycyjnej chińskiej medycynie od 2000 lat jako lekarstwo na wiele dolegliwości, wśród których są: choroby wątroby, hipertonia (wzmożone napięcie mięśniowe), artretyzm, astma, wrzody żołądka, migrena i inne bóle głowy.

  Także współcześni naukowcy od lat prowadzą badania nad leczniczym działaniem Ganoderma lucidum, w tym przeciwnowotworowym. Wyniki mają być coraz bardziej obiecujące.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...