Informacje
 • "To było, jakby wszystkie pory roku przyszły naraz"

  17-04-2021 10:35 Przez Wyspę Północną przeszła gwałtowna burza
  Trąba wodna nad Bałtykiem Foto: ENEX | Video: Facebook/Bareszka amatorska fotografia przyrodnicza

  U wybrzeża miasta portowego Napier w Nowej Zelandii uformowała się wysoka na około 13 kilometrów trąba wodna. Wirujący lej wody był wynikiem gwałtownych burz, które przetoczyły się przez wyspę.

  Potężny wir zaobserwowano w środę około godziny 17.30 (3.30 polskiego czasu) w mieście Napier podczas gwałtownej burzy z piorunami, która przetoczyła się przez Wyspę Północną, jedną z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii. Trąba wodna uformowała się, kiedy system niskiego ciśnienia przechodził przez wyspę – poinformowała służba pogodowa Nowej Zelandii MetService.

  - Burza wywołała najgłośniejsze grzmoty, jakie kiedykolwiek słyszałam – powiedziała w rozmowie z "The New Zealand Herald" Cassie Jones, mieszkanka miasta Cambridge w regionie Waikato. - Grad, ulewny deszcz, wiatr... To było, jakby wszystkie pory roku przyszły naraz – dodała. Inny mieszkaniec tego regionu dodał, że towarzyszące burzy błyskawice były "nagłe i szybkie".

  Słabsza niż trąba powietrzna

  Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiastą. Jest znacznie słabsza od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie należą do rzadkości, ale większość rozpada się przy dotarciu do lądu.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....