Informacje
 • To była długa podróż. Odważny pingwin przepłynął 2,5 tysiąca kilometrów

  09-10-2019 07:41 Potrzebował pomocy weterynarzy
  Skomplikowane relacje pingwinów Foto: Reuters/ZOOS VICTORIA/PHILLIP ISLAND NATURE PARKS/GoogleMaps | Video:  

  Pewien pingwin grubodzioby może pochwalić się niesamowitą odwagą i siłą - przepłynął z Nowej Zelandii do Australii, czyli prawie 2,5 tysiąca kilometrów. Naukowcy nie znają przyczyny wyjątkowej wytrwałości nielota.

  Pingwin grubodzioby (łac. Eudyptes pachyrhynchus) przepłynął z zachodniego wybrzeża Nowej Zelandii, przez Morze Tasmana, do Australii - to prawie 2,5 tysiąca kilometrów. Wycieńczonego i wychudzonego ptaka w czerwcu w miejscowości Kennet River w stanie Wiktoria odnaleźli pracownicy jednostki wodnej zoo w Melbourne i zaopiekowali się nim.

  Skąd tyle siły?

  Po tym jak ptak odzyskał siły i przybrał na wadze, można było go wypuścić na wolność. Wcześniej jednak naukowcy wyposażyli go w chip. Chcą w ten sposób śledzić jego dalszą podróż. 4 września ptak wrócił na łono natury w rejonie Summerland Beach.

  Zdaniem doktora Michaela Lyncha, przewodniczącego służb weterynaryjnych zoo w Melbourne, powód dla którego pingwin przemierzył tak ogromną odległość nie jest do końca znany.

  - Nie rozumiemy, dlaczego pingwiny grubodziobe przypływają do wybrzeży stanu Wiktoria. Naturalnym zachowaniem tych ptaków jest poszukiwanie pożywienia na dużych odległościach - tłumaczył Lynch. - Życie w oceanie jest trudne. Mamy jednak nadzieję, że pingwin odnajdzie drogę do Nowej Zelandii i tam założy rodzinę. Daliśmy mu na to szansę - dodał.

  Gatunek narażony

  Pingwiny grubodziobe są uznawane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za gatunek narażony, czyli taki, u którego stwierdzono ryzyko wymarcia w warunkach naturalnych. Szacuje się, że żyje około 5600 osobników tych ptaków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pingwini Krzysztof Kolumb
  Chcial zobaczyc kangury
  ~Heraldek /2019-10-09 10:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...