Informacje
 • To był drugi najcieplejszy
  listopad w historii pomiarów

  17-12-2019 13:26 Wyliczenia amerykańskich naukowców z NOAA
  Pandemia nie spowodowała spadku emisji dwutlenku węgla Foto: pixabay, NOAA | Video: WMO

  Listopad 2019 roku był drugim najcieplejszym listopadem w historii pomiarów - poinformowała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna. Na pierwszym miejscu niezmiennie znajduje się rok 2015.

  Średnia globalna temperatura powierzchni lądów i oceanów w listopadzie tego roku była o 0,92 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 12,9 st. C. Jednocześnie - według NOAA - oznacza to, że był to drugi najcieplejszy listopad w historii pomiarów (1880-2019). Na pierwszym miejscu nadal utrzymuje się listopad z 2015 roku. Wtedy odchylenie wyniosło +1,01 stopnia Celsjusza. Pięć najcieplejszych listopadów wystąpiło od 2013 roku.

  Gdzie było gorąco?

  Znaczne odchylenie od średniej temperatury odnotowano na północy i zachodzie Pacyfiku, w Afryce, południowej Azji, Ameryce Południowej, na Atlantyku, Morzu Śródziemnym i w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Regionalnie, w Ameryce Południowej, Afryce i na Hawajach był to rekordowy listopad. Natomiast dla Karaibów był to drugi najcieplejszy listopad w historii pomiarów.

  Średnia globalna temperatura powierzchni lądów w listopadzie tego roku była o 1,3 st. C wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 5,9 st. C. Był to drugi najcieplejszy listopad w historii pomiarów temperatury na lądzie.

  W przypadku oceanów - średnia globalna temperatura była o 0,77 st. C wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 15,8 st. C. Według wyliczeń był to drugi najcieplejszy listopad w historii pomiarów temperatury mórz i oceanów.

  Pokrywa lodowa i śnieżna

  Wyjątkowe ciepło sprawiło, że zmniejszyła się pokrywa arktycznego lodu morskiego. Jej zasięg osiągnął poziom 18,8 procent poniżej średniej z lat 1981-2010. Pod koniec miesiąca zasięg lodu był drugim najniższym w historii pomiarów, zaraz po 2016 r.

  Na Antarktydzie zasięg pokrywy lodu morskiego osiągnął poziom 6,35 procent poniżej średniej z lat 1981-2010. Był to drugi najmniejszy zasięg pokrywy lodowej w 41-letniej historii pomiarów.

  Jak podaje NOAA, pokrywa śnieżna w listopadzie na półkuli północnej była piątą co do wielkości w okresie 54 lat. Pokrywa śnieżna w Ameryce Północnej i Eurazji była również powyżej średniej, zajmując odpowiednio trzecie i 14 miejsce pod względem pokrycia śniegu.

  Jak ciepło było w Polsce?

  Swoje podsumowanie listopada przygotował też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak przekazano, miniona klimatologiczna jesień charakteryzowała się w Polsce średnią temperaturą powietrza wynoszącą 10,4 st. C. Była wyższa od wieloletniej średniej temperatury tego sezonu o 2,2 st. C. Tym samym tegoroczna jesień była w naszym kraju drugą najcieplejszą jesienią od 1951 roku. Cieplej było tylko w roku 2006, wtedy średnia temperatura wyniosła 11 st. C.

  Według przewidywań IMGW, jeśli grudzień 2019 r. pod względem termicznym będzie co najmniej normalny, to rok 2019 stanie się najcieplejszym rokiem w Polsce od 68 lat.

  Instytut poinformował, że w listopadzie tego roku średnia obszarowa temperatura powietrza na obszarze Polski w listopadzie 2019 roku wynosiła 6,3 st. C i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca w latach 1981-2010 o 2,9 st.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...