Informacje
 • Tegoroczny lipiec najgorętszym miesiącem w historii? "To nie jest science fiction"

  03-08-2019 19:40 W lipcu padło wiele rekordów ciepła
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: PAP/EPA/KAI FOERSTERLING, NASA | Video: TVN24

  Według Światowej Organizacji Meteorologicznej tegoroczny lipiec może zapisać się w historii jako najgorętszy miesiąc od czasu rozpoczęcia prowadzenia pomiarów.

  Na podstawie zebranych danych z pierwszych 29 dni lipca tego roku wynika, że miesiąc ten jest tak samo lub prawdopodobnie nieznacznie cieplejszy niż lipiec 2016 roku, który był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów, czyli od 1880 roku.

  >>> CZYTAJ RAPORT O KRYZYSIE KLIMATYCZNYM

  Najcieplejszy lipiec?

  Najnowsze dane są szczególnie ważne, ponieważ wysoka temperatura w lipcu 2016 roku wystąpiła podczas jednego z najsilniejszych zjawisk El Niño, które przyczyniają się do wzrostu globalnych temperatur. W przeciwieństwie do 2016 roku, w 2019 to zjawisko nie było silne.

  El Niño to zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaniu tego zjawiska sprzyjają słabnięcie pasatów (stałych wiatrów strefy międzyzwrotnikowej) ze wschodu i zahamowanie upwellingu, czyli wynoszenia ku powierzchni oceanu chłodnych wód głębinowych. Kiedy wody Pacyfiku się ogrzewają do wyższych wartości, ma to swoje skutki - ulewne opady nawiedzają suche zazwyczaj wybrzeża Ameryki Południowej, a w wilgotnych na ogół rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej występują susze. To jednak niejedyne skutki El Niño, co pokazuje historia.

  Ekstremalne zjawiska

  - Zawsze przeżywaliśmy gorące lata. Ale to nie jest lato naszej młodości. To nie jest lato twojego dziadka - powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. Według zebranych danych średnia temperatura w lipcu była o 1,2 stopnia wyższa niższa niż w epoce preindustrialnej.

  - Na Ziemi odnotowano też pięć najgorętszych lat z rzędu - mówił Guterres. - W tym roku widzieliśmy, jakie rekordy temperatury padały od Nowego Delhi do Anchorage, od Paryża do Santiago, od Adelaide po Koło Podbiegunowe - mówił. - Jeśli nie podejmiemy teraz działań w sprawie zmian klimatu, te ekstremalne zjawiska pogodowe będą tylko wierzchołkiem góry lodowej - apelował sekretarz generalny ONZ.

  Topnienie lodowców

  W ostatnim tygodniu lipca w Europie co chwila padały nowe rekordy ciepła. Fala gorąca spowodowała zakłócenia w transporcie i infrastrukturze, oprócz tego niekorzystnie wpłynęła na zdrowie ludzi i środowisko. Dotarła także na północ Europy, do Grenlandii i zwiększyła tempo topnienia lodu.

  - Lipiec ponownie napisał historię klimatu, z dziesiątkami nowych rekordów temperatury na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym - powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization).

  - Upałowi towarzyszyło dramatyczne topienie lodu na Grenlandii, w Arktyce i na lodowcach europejskich. Drugi rok z rzędu w Arktyce szalały pożary niszcząc niegdyś dziewicze lasy, które kiedyś absorbowały dwutlenek węgla, a zamiast tego zamieniły je w ogniste źródła gazów cieplarnianych. To nie jest science fiction, to jest rzeczywistość zmian klimatu. To się dzieje teraz i pogorszy się w przyszłości bez pilnych działań na rzecz klimatu - dodał.

  Jak zapobiec nadchodzącej katastrofie

  W 2015 roku rządy 196 państw podpisały Porozumienie paryskie, którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia i utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na świecie poniżej 2 st. C w porównaniu z okresem sprzed rewolucji przemysłowej, a najlepiej do 1,5 st. C. Świat już się "podgrzał" o około 1 stopień, głównie z powodu działalności człowieka i spalania paliwa kopalnego.

  - Fale upałów są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, bardziej podatnych na udar cieplny i ludzi z problemami zdrowotnymi - powiedział Karsten Haustein, naukowiec z Instytutu Zmian Środowiska w Oxfordzie (Oxford's Environmental Change Institute).

  - Drzewa i białe dachy są dość prostym rozwiązaniem. Lepiej izolowane domy i ogólnie więcej inwestycji w celu zabezpieczenia infrastruktury, która zepsuje się podczas wysokich temperatur, również mają kluczowe znaczenie - dodał.

  Rekordy ciepła

  W lipcu w Paryżu temperatura wzrosła aż do 42,6 stopni Celsjusza, a w Wielkiej Brytanii padł nowy rekord ciepła - 38,7 st. C. 25 lipca niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) poinformowała o pobiciu historycznego rekordu temperatury. W miejscowości Lingen na północy kraju termometry pokazały 42,6 st. C. To najwyższa temperatura od rozpoczęcia pomiarów w Niemczech w 1881 roku.

  Rekord padł też w Holandii. Królewski Niderlandzki Instytut Meteorologii (KNMI) podał, że na terenie gminy Gilze en Rijen na południu kraju, temperatura sięgnęła 40,4 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nikc,kłamliwy propagandysto
  a poprzednie 5 miesięcy roku? Wyjatkowo zimne, opady śniegu w połowie maja na nizinach. Nie widziałeś? Jesteś redaktorkiem tej gadzinówki czy płatnym trollem wytwórców OZE
  ~obserwator /2019-08-04 19:13
 • @Janusz zimno bardzo sprzyja opadom
  Błędne wnioski, zimno jak najbardziej sprzyja opadom, nizsza temperatura oznacza niższe parowanie i więcej wody wsiąka, przez co zmniejsza się ryzyko suszy. Tegoroczne lato to trzeba uznać już od czerwca który był rekordowo gorący. Zupełnie odwrotnie jest niż piszesz.
  ~Nick /2019-08-04 15:42
 • Tegoroczny lipiec był wyjątkowo zimny
  Średnia temperatura pierwszej i drugiej dekady lipca była o około 4-7 st C niższa i jak średnia wieloletnia temperatura lipca wynosi około 19-20 st.C tak w tym roku było to około 13-15 st.C. To bardzo dużo. Bardzo zimne noce i wietrzne pochmurne dni spowodowały suszę. Zimno nie sprzyja opadom. Trzecia dekada lipca była ciepła czyli normalna a na zachodzie Europy upalna z rekordowymi kilku dniami upałów. Susza trwa nadsl w sierpniu. Jest to wynikiem nspływu chłodu z morza arktycznego praktycznie do całej Europy szczególnie wschodniej i centralnej. Zapowiada się ,że tegoroczne lato będzie wyjątkowo chłodne
  ~Janusz /2019-08-04 12:55
 • Bzdety piszecie..
  ogłupianie trwa !
  ~Krk /2019-08-04 05:54
 • w jakiej historii
  w jakiej historii? 200, 300 lat, a nawet jesli był to nic z tego nie wynika, zadna katastrofa ani żadne globalne ocieplenie.nie ma seu straszenie ludzi wymysłami paru pseudonaukowców i cwaniaków żadnych pieniędzy.
  ~bingos /2019-08-03 21:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....