Informacje
 • Tak z kosmosu wygląda Madryt pod śniegiem

  13-01-2021 13:51 ESA pokazała zdjęcie

  Już sam widok śniegu w stolicy Hiszpanii budzi zaskoczenie, a w ciągu ostatnich dni spadło go tyle, że wywołało komunikacyjny paraliż i zmusiło do zamknięcia licznych miejsc użyteczności publicznej. Europejska Agencja Kosmiczna pokazała na zdjęciu satelitarnym zasypany śniegiem Madryt.

  Według państwowej agencji meteorologicznej Madryt doświadczył najbardziej obfitych opadów śniegu od 1971 roku, ale na przykład José Miguel Viñas, meteorolog z hiszpańskiego radia publicznego, twierdzi, że w stolicy Hiszpanii spadło od 25 do 50 centymetrów śniegu, co oznaczałoby najwyższy poziom od 1963 roku.

  W środę w większości wspólnot autonomicznych kraju trwały prace przy odśnieżaniu dróg oraz linii kolejowych. W kilku regionach Hiszpanii w pracach nad udrażnianiem tras biorą udział zastępy żandarmerii oraz wojska. Najwięcej odciętych przez śnieg miejscowości znajduje się w środkowej oraz wschodniej części kraju.

  W dalszym ciągu poważne utrudnienia w transporcie panują w aglomeracji Madrytu, gdzie kolej podmiejska oraz autobusy kursują z dużymi opóźnieniami.

  Prace utrudnia niska temperatura, która w 17 prowincjach wynosi poniżej -10 stopni Celsjusza.

  Madryt pod śniegiem widziany z kosmosu

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pokazała zdjęcie satelitarne wykonane nad Madrytem 11 stycznia. Fotografia pochodzi z satelity Sentinel-2 programu Copernicus.

  Choć zdjęcie zostało wykonane w kolorze, wygląda jak czarno-białe.

  Atak zimy okazją do kradzieży i wandalizmu

  Jak wynika z policyjnych statystyk, w ogarniętej chaosem komunikacyjnym wskutek ataku zimy Hiszpanii przybywa aktów wandalizmu i kradzieży.

  Według dziennika "El Mundo", w całym kraju potwierdzono już kilkadziesiąt włamań do pozostawionych na zasypanych śniegiem drogach pojazdów, w tym autokarów oraz tirów z transportami żywności.

  Stołeczna gazeta informuje, że po ewakuacji kierowców i pasażerów także wiele pojazdów osobowych pozostawionych w zaspach zostało splądrowanych lub zniszczonych przez "nieznanych sprawców".

  Do jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży doszło w centrum Madrytu, gdzie kilkudziesięcioosobowa grupa okolicznych mieszkańców okradła tira przewożącego żywność. Z unieruchomionego przez śnieżycę pojazdu zabrano 20 ton artykułów spożywczych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....