Informacje
 • Tajfun Molave rozszalał się na Filipinach.
  Są zaginieni

  26-10-2020 08:11 Ewakuowano 45 tysięcy osób
  Cyklon Nivar szaleje w Indiach Foto: PAP/EPA/APDRRMO / HANDOUT | Video: Reuters

  Kilkunastu mieszkańców Filipin zaginęło po przejściu tajfunu Molave. Bardzo niebezpieczny żywioł przyniósł ze sobą silny wiatr oraz obfite opady. Konieczne były ewakuacje blisko 45 tysięcy osób.

  Tajfun Molave, o szybkości wiatru dochodzącej do 180 kilometrów na godzinę, zaatakował w poniedziałek Filipiny wyrządzając poważne zniszczenia i zmuszając około 45 tysięcy mieszkańców wieśniaków do szukania schronienia w szkołach i budynkach rządowych - poinformowały władze. Co najmniej 12 osób jest zaginionych.

  Sporo zniszczeń

  Żywioł, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu, uderzył w rejony położone na południe od stolicy kraju Manili. Wiatr zrywał dachy, powalał drzewa i niszczył sieć energetyczną.

  Powalone drzewa i fragmenty uszkodzonych budynków zablokowały wiele lokalnych dróg.

  Zawieszona została komunikacja promowa, co w wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny, znacznie utrudniło normalne funkcjonowanie gospodarki i życie codzienne. W portach utknęło ponad 1,8 tys. ciężarówek wypełnionych towarami, a także tysiące pasażerów promów i rybaków.

  Agencja rolnicza stwierdziła, że dzięki wcześniejszemu przygotowaniu przed pojawieniem się niebezpieczeństwa, udało się ocalić plony z ponad 133 tysięcy hektarów gruntów rolnych.

  Częste katastrofy

  Molave to 17. tajfun, który w tym roku uderzył w Filipiny. Ostatni tak silny żywioł przeszedł przez kraj w ubiegłym tygodniu - to Saudel, który już osłabł i obecnie jest depresją tropikalną. Mieszkańcy, szczególnie prowincji Quezon w regionie Calabarzon, na południowy wschód od stolicy Manili, nie zdążyli się jeszcze uporać ze skutkami jego przejścia.

  >>> Więcej o Saudelu i Molave przeczytasz TUTAJ.

  W stolicy i pobliskich prowincjach nadal obowiązują poziomy ostrzegania przed burzą.

  Według prognoz tajfun powinien w ciągu dnia stopniowo przemieszczać się nad Morze Południowochińskie. We wtorek rano ma opuścić terytorium Filipin i podążyć do Wietnamu. Kraj przygotowuje się już na jego nadejście

  Filipiny nawiedzane są corocznie przez około 20 tajfunów, a także przez trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Zaliczają się do jednych z najczęściej nawiedzanych przez katastrofy naturalne rejonów świata.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...