Informacje
 • Tajfun Lingling uderzył w Półwysep Koreański. Nie żyje co najmniej osiem osób

  08-09-2019 15:28 Ludzie bez prądu

  W sobotę do Półwyspu Koreańskiego dotarł tajfun Lingling. Zginęło co najmniej osiem osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Niemal 160 tysięcy odbiorców zostało bez prądu.

  W sobotę w Korei Południowej żywioł zabił trzy osoby, a 27 zostało rannych. W Korei Północnej z powodu gwałtownej aury zginęło co najmniej pięć osób, a trzy odniosły poważne obrażenia.

  Blisko 160 tysięcy odbiorców w Korei Południowej zostało bez prądu. Do niedzieli udało się opanować większość awarii. Lingling spowodował także ogromne utrudnienia w kursowaniu samolotów - większość lotów trzeba było odwołać.

  W Korei Północnej może zabraknąć żywności

  Tajfun Lingling zniszczył pola uprawne w Korei Północnej. Jak podała Koreańska Centralna Agencja Prasowa, zniszczonych zostało około 46,2 tysiąca hektarów gruntów rolnych. Pojawiły się obawy, że zmniejszą się i tak już skąpe zapasy żywności.

  Słabe zbiory oznaczają ograniczanie racji żywnościowych. Na początku roku Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmowała, że blisko 10 milionów mieszkańców Korei Północnej "pilnie potrzebuje pomocy żywnościowej".

  W piątek przywódca kraju Kim Dzong Un na specjalnym spotkaniu skrytykował działania północnokoreańskich urzędników i ich opieszałość w działaniu, gdy żywioł naciągał nad Półwysep. Opisał ich jako "bezradnych wobec tajfunu, nieświadomych jego potęgi i patrzących zbyt łagodnie na poważne zagrożenie".

  Media poinformowały także, że rząd "przywiązuje szczególną uwagę do ochrony upraw oraz zapór i zbiorników wodnych".


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...