Informacje
 • Szukali go 11 lat, a on... był na Marsie. Beagle 2 odnaleziony

  16-01-2015 14:50 Miał wylądować na Czerwonej Planecie 25 grudnia 2003 roku
  Szukali go 11 lat, a on... był na Marsie. Beagle 2 odnaleziony

  Odnaleziono Beagle 2

  NASA

  Niesławny lądownik Beagle 2, nazwany przez Królewskiego Astronoma Martina Reesa "bohaterską porażką", został odnaleziony na Marsie, 11 lat po rozpoczęciu misji poszukiwania życia pozaziemskiego.

  Beagle 2, część misji Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, miał wylądować na Marsie w Boże Narodzenie 2003 roku. Jednakże 19 grudnia 2003 roku lądownik zaginął. 16 stycznia Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że Beagle 2 został odnaleziony.

  Lądownik wylądował zgodnie z planem

  ESA ogłosiła odkrycie w piątek 16 stycznia na konferencji w Royal Society (Towarzystwo Królewskie w Londynie). Naukowcy poinformowali, że na powierzchni Marsa zauważono lądownik.

  - Beagle 2 nie jest już zagubiony - powiedział David Parker, dyrektor generalny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej. - Prawdopodobnie lądownik nawet się nie rozbił. Ostatnio analizowane obrazy z HiRiSE,

  instrumentu naukowego na NASA Mars Reconnaissance Orbiter (red. amerykańskiej naukowo-telekomunikacyjnej sondzie kosmicznej), dostarczyły dowodów, że Beagle 2 spoczywa na powierzchni Marsa. Lądownik pomyślnie wylądował, ale miał problemy z całkowitym uruchomieniem po osiągnięciu powierzchni Czerwonej Planety - dodaje.

  Odnalezienie Beagle 2 pokazuje, że lądowanie przebiegło pomyślnie, w dzień Bożego Narodzenia 2003 roku lądownik osiadł na powierzchni Marsa.

  W poszukiwaniu śladów życia

  Nazwa Beagle 2 pochodzi od statku Karola Darwina , na którym sformułowana została teoria ewolucji. Beagle 2 został zbudowany przez brytyjskich naukowców za około 50 mln funtów.

  Misja Beagla 2 miała polegać na sprawdzeniu za pomocą instrumentów naukowych powierzchni Marsa, w poszukiwaniu śladów życia. Martin Rees, Astronom Królewski oraz twórca Colin Pillinger, który w 2014 roku zmarł, mimo awarii nazwali misję "bohaterską porażką".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • skoro mają dwa łaziki na marsie
  To niech podjadą do beagle i go naprawią
  ~pyra /2015-01-17 10:40
 • jak to jest
  że samolotu nie można znaleźć na ZIemi a na Marsie półmetrową klapę odnajdą, spisek jakiś węszę..
  ~kadyr /2015-01-16 22:56
 • jak to w przyrodzie
  w przyrodzie nic nie ginie :)
  ~alicja /2015-01-16 19:05
 • tak kropka
  to chyba nasz polski łazik którego wysłał Pan Mieszko pierwszy w czasach gdy Polska była silna i miała sprawne organy władzy państwowej.
  ~morfik /2015-01-16 18:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...