Informacje
 • Sztorm Bruno w Hiszpanii. Huraganowy wiatr zabił i niszczył

  27-12-2017 20:19 Sztorm Bruno w Hiszpanii

  Ponad tysiąc razy służby obrony cywilnej Hiszpanii i Portugalii interweniowały w środę w związku z szalejącym nad Półwyspem Iberyjskim sztormem Bruno. W efekcie silnego wiatru zginęła jedna osoba.

  Burza Bruno pojawiła się w środę w prowincjach takich jak Zamora na północny zachód od Madrytu, a także w Portugalii. W nocy i rano wystąpiły intensywne opady deszczu i silny wiatr do 140 kilometrów na godzinę.

  Ponad siedemset interwencji podjęły w środę służby hiszpańskie. Żywioł, który przyniósł do Hiszpanii intensywne opady deszczu i śniegu, doprowadził do licznych zniszczeń z powodu upadających drzew. Wiele z nich wciąż blokuje przejazdy w kilku regionach kraju.

  Ofiara silnego wiatru

  Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w środę przed południem w Katalonii, gdzie porywisty wiatr doprowadził do wypadnięcia z balkonu mieszkańca okolic Tarragony. 56-letni mężczyzna, który prowadził na zewnątrz swego domu prace remontowe, zginął na miejscu.

  Do popołudnia w środę w samej tylko Katalonii straż pożarna interweniowała blisko 200 razy, głównie w związku z zalegającymi na drogach połamanymi drzewami bądź elementami ogrodzeń. Zniszczonych jest też wiele budynków oraz aut. Połamane w efekcie silnego wiatru drzewa zniszczyły także mienie w wielu miejscowościach Kantabrii i Asturii na północy kraju, a także w leżącej nad Morzem Śródziemnym wspólnocie autonomicznej Walencji i na Balearach.

  Zamknięte porty

  W środę po południu większość hiszpańskich portów była zamknięta z powodu wysokich fal, które w niektórych miejscach przekraczały osiem metrów.

  Do licznych zniszczeń domów i samochodów doszło też w Portugalii, gdzie obrona cywilna interweniowała w środę ok. 300 razy.

  Jak powiedział komendant portugalskiej obrony cywilnej Manuel Oliveira, najwięcej strat sztorm Bruno spowodował w dystryktach położonych w środkowej i północnej części kraju.

  - Obecnie trwa udrażnianie ostatnich nieprzejezdnych dróg, które zostały zablokowane przez zalegające na jezdni połamane drzewa. Zdarzenia te miały miejsce głównie w dystryktach Coimbra, Viseu i Aveiro - poinformował Oliveira.

  Ostrzeżenia meteorologiczne

  W środę w wielu regionach obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed opadami deszczu i śniegu (w górach) oraz silnym wiatrem.

  W czwartek będą obowiązywały ostrzeżenia głównie pierwszego stopnia, w wielu regionach wybrzeża, szczególnie na północy kraju.

  Bruno jest drugim w tym miesiącu intensywnym sztormem, który przeszedł przez Półwysep Iberyjski. 11 i 12 grudnia przez Portugalię i Hiszpanię przetoczyła się Ana, powodując zniszczenie wielu domów, samochodów, a także powalając drzewa. Zginęły dwie osoby.

  Zobacz cały materiał tutaj:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...