Informacje
 • "Sytuacja na Eubei była i jest trudna".
  Polska ambasada ostrzega turystów

  14-08-2019 12:05 Walkę z żywiołem utrudnia wysoka temperatura i silny wiatr
  Nagrania Reporterów 24 pożarów na wyspie Zakintos Foto: PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS | Video: Kontakt 24

  Strażacy gaszą pożary lasów na greckiej wyspie Eubea. Od samego rana śmigłowce zrzucają wodę na tereny objęte ogniem - poinformowały greckie władze. Ewakuowano mieszkańców miejscowości, którym zagraża ogień. W kilku regionach ogłoszono stan wyjątkowy. Polska Ambasada w Atenach ostrzega turystów przed pożarami.

  Całą noc z wtorku na środę strażacy walczyli z ogniem na greckiej wyspie Eubea, nazywanej też Evią. O świcie wprowadzono do akcji śmigłowce. Stan wyjątkowy ogłoszony został w kilku regionach tej gęsto zalesionej wyspy. Gaszenie pożarów utrudniają wysoka temperatura i silny wiatr.

  Walka z żywiołem

  Na nagraniach z Eubei widać płomienie trawiące lasy i unoszące się nad nimi gęste chmury dymu. Włoskie władze wysłały do walki z ogniem dwa śmigłowce pożarnicze. Według greckich władz warunki poprawiły się po całonocnej akcji.

  - Sytuacja zdaje się być lepsza, włożono ogromny wysiłek (w powstrzymanie ognia), nadludzki wysiłek - mówił w telewizji Skai gubernator regionu Kostas Bakojanis. - To trudny pożar, (...) ale nie ma zagrożenia dla życia ludzkiego i to jest najważniejsze - dodał.

  Urzędnicy straży pożarnej poinformowali, że we wtorek ewakuowano setki mieszkańców czterech wiosek. - Sytuacja na Eubei była i jest trudna - powiedział Christos Stylianides, komisarz Unii Europejskiej ds. Pomocy. Opierając się na swoich doświadczeniach z innych pożarów lasów w Europie, Stylianides powiedział, że był pod wrażeniem koordynacji wykazanej przez władze zajmujące się sytuacją kryzysową, nazywając strażaków "bohaterami".

  - Udało się ochronić życie i ocalić własność ludzi - powiedział minister ochrony ludności Michalis Chrysohoidis. Ze względu na pożary premier Grecji Kyriakos Micotakis przerwał we wtorek wakacje na Krecie i wrócił do Aten, gdzie szczegółowo przedstawiono mu sytuację.

  Polska ambasada ostrzega

  Polska Ambasada w Atenach ostrzega turystów przed pożarami. "Uwaga na wysokie ryzyko wystąpienia pożarów na terenie Grecji. W chwili obecnej prosimy unikać podróżowania w rejony dotknięte pożarami lasów tj. okolice miasta Teby oraz miasta Psachna na wyspie Evia." - napisali we wtorek na Twitterze.

  Informują również, że pożary mogą zagrażać zdrowiu. "W związku z zadymieniem spowodowanym pożarami lasów na wyspie Evia, osoby z problemami układu oddechowego i/lub krążenia proszone są o pozostanie w domach lub ograniczenie swojej aktywności" - czytamy.

  Ostrzeżenia meteorologiczne

  W środę Grecka Narodowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami niemal w całym kraju. Temperatura może wzrosnąć tam do 38-39 stopni Celsjusza.

  Również w czwartek pogoda będzie gwałtowna. Greccy meteorolodzy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w regionach: wschodniej, centralnej i zachodniej Macedonii oraz Tesalii. W centralnej części kraju obowiązywać będą ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, a na południu przed upałem.

  Obszar chroniony

  Część lasów na wyspie to obszar chroniony w ramach programu Natura 2000. To program, którego celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

  W czasie suchych letnich miesięcy w Grecji często dochodzi do pożarów. W ubiegłym roku wskutek pożaru w rejonie Mati pod Atenami zginęło ponad 100 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...