Informacje
 • Syreny zawyły, nastąpiła natychmiastowa ewakuacja. Seria podmorskich trzęsień ziemi w Nowej Zelandii

  05-03-2021 08:27 Najsilniejsze miało magnitudę 8,1

  Seria podmorskich trzęsień ziemi nawiedziła północno-wschodnią część Nowej Zelandii. Wydano ostrzeżenie przed tsunami, co zmusiło mieszkańców Wyspy Północnej do ewakuacji na wyżej położone tereny.

  Trzecie i najsilniejsze trzęsienie ziemi, o magnitudzie 8,1, nawiedziło w czwartek niezamieszkaną grupę wysp wulkanicznych Kermadec. Stało się to krótko po wstrząsie o magnitudzie 7,4 w tym samym regionie. Wcześniej duże trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 uderzyło region położony na wschód od Wyspy Północnej.

  Służby apelowały, by mieszkańcy trzymali się z dala od plaż, ponieważ mogło być tam niebezpiecznie. Ostrzegano, że w wyniku trzęsienia ziemi fale mogą sięgnąć trzech metrów.

  Zawyły syreny ostrzegawcze

  Mieszkańcy nadmorskich obszarów, takich jak Northland i Zatoka Ofitości, uciekali z nadmorskich miasteczek po tym, jak uruchomiły się syreny ostrzegawcze przed tsunami. Ostrzeżenia wysyłano też za pośrednictwem wiadomości SMS.

  - Wszyscy, wraz ze zwierzętami, są na wzgórzach - powiedziała Linda Tatare, mieszkanka zatoki Anaura w rozmowie z agencją informacyjną Reutera. - Jesteśmy bezpieczni, wszyscy możemy stąd zobaczyć nasze domy - mówiła.

  Po kilku godzinach obniżono poziom alarmu przed tsunami, a to pozwoliło mieszkańcom wrócić do siebie.

  "Nowa Zelandia ma pecha"

  - Trudno jest nie mieć wrażenia, że nasz kraj ma pecha, kiedy w ciągu jednego dnia ma do czynienia z trzęsieniem ziemi, zagrożeniem tsunami i pandemią - powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

  Władze nie odnotowały żadnych ofiar i poważnych szkód.

  Wstrząsy wtórne

  W serwisie internetowym GeoNet odczucie wstrząsów zgłosiło 60 tysięcy osób. 282 osoby określiły je jako "silne", a 75 jako "ekstremalne". Odnotowywano wstrząsy wtórne.

  Seria trzęsień ziemi spowodowana była ruchami tektonicznymi na granicy płyt australijskiej i pacyficznej. To część tak zwanego pacyficznego pierścienia ognia, na którym znajduje się Nowa Zelandia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...