Informacje
 • Sycylia w ogniu. "To straszne. Wszystko płonie, chcemy uciekać"

  10-07-2017 07:17 W akcji samoloty gaśnicze
  Sycylia w ogniu. "To straszne. Wszystko płonie, chcemy uciekać"

  Noc pożarów na Sycylii

  Kontakt 24/ Rafał Baliński

  Na porośniętych lasem zboczach Katanii rozszalał się pożar. Sycylijska straż zaciekle walczyła z ogniem z ziemi i z powietrza. O alarmującej sytuacji poinformował Kontakt 24 polski turysta.

  Na drugim brzegu Katanii rozszalał się potężny ogień, płosząc zwierzęta i spopielając wieloletnie drzewa. Ta niewielka miejscowość położona u stóp wulkanu Etna kolejny raz boryka się z pożarami lasu, które spędzają sen z powiek mieszkańcom.

  Helikopter w ogniu

  Nasz rozmówca poinformował w niedzielę o godzinie 20 o tym, że akcja gaśnicza trwa. Włoskie media na bieżąco szacują straty. Na chwilę obecną zniszczenia w terenach zalesionych liczy się w tysiącach hektarów. Ekosystem wyspy nieustannie zaburzają kolejne pożary. Na ratunek przyleciały śmigłowce gaśnicze, jednak akcja trwała całą noc, a "punkty zapalne" na Sycylii mnożą się. Reporter 24 Rafał Baliński udostępnił nam zdjęcia z miejsca pożaru.

  W Mesynie ogień dotarł dziś nawet do zabudowań, gdzie z trudem odparły go jednostki canadair. Niewiele lepiej jest w Palermo, a poza Sycylią - w Kalabrii i Lazio. Na chwilę obecną interwencji straży było ponad 60.

  W nocy pożary nawiedziły też Palermo. Pożar wybuchł w nocy w dzielnicy Boscotagliato między Cinisi i Carini. Ewakuowano mieszkańców, a turyści otwarcie mówią o swoim przerażeniu:

  - To straszne. Wszystko płonie, chcemy uciekać - przyznała jedna z turystek.

  Spóźniony zapał strażaków

  3 lipca włoski Wydział Ochrony Obywateli zwołał nadzwyczajne spotkanie w związku z falą ognia, która przetoczyła się przez Lipari. Płomienie sięgały wówczas nawet na wysokość trzech, czterech metrów, a języki ognia lizały słupy wysokiego napięcia, zagrażając nie tylko faunie i florze, ale i okolicznym miejscowościom. Tartaki w regionie San Marco i regionie San Cassarello musiały zmierzyć się z ogromnymi stratami. W niedzielę ogień wrócił do Lipari - o godzinie 4.30 ogień znów przetoczył się przez lasy.

  W ciągu ostatnich siedmiu dni z dymem poszło 2,5 tysiąca hektarów lasów. Zdaniem włoskich strażaków jest to nie do przyjęcia.

  - Sycylia mierzy się z dwoma problemami, które należy rozwiązać w trybie pilnym: brak pozwolenia na uzupełnienie oddziałów naziemnych straży - potrzeba przynajmniej piętnastu dodatkowych zespołów - oraz niewystarczająca liczba śmigłowców i samolotów gaśniczych - bez ogródek stwierdza sekretarz generalny niezależnego związku zawodowego strażaków Antonio Brizzi. Tego samego zdania jest senator Paola Nugnes, która problem widzi w nadmiernej biurokracji tam, gdzie trzeba reagować natychmiast.

  Zobacz materiały przesłane refakcji Kontaktu 24:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • w Palermo też się paliło
  9.7.2017 paliło się przy lotnisku w Palermo. W momencie ugaszono pożar za pomocą samolotu
  ~Sycylian /2017-07-12 09:56
 • pożary przy prawie 40 stopniach w tamtym regionie to norma
  W Castel Fusano (okoloce Rzymu,a dokładniej Ostii) w sobotę też był pożar.. dwa samoloty i dwa helikoptery nabierały wodę z morza ...pożar ugaszono po godzinie...a pożar był spory ponieważ poświęcono mu nawet kilka minut w wiadomościach ogólnokrajowych
  ~Rzymskie wakacje /2017-07-11 04:43
 • Pozar na Sycylii
  Trzy lata temu bylam na urlopie na Sysylii i tez byl pozar od 500 m od hotelu. Obsluga hotelu zamknela drzwi hotelu a wszystkim goscia rozdawala male reczniki zmoczone woda. Akcja strazakow rozpoczela sie po kilku minutach. Kilka Helikopterow gazsilo pozar. Nabieraly wode z morza i zrzucaly na plomienie. Akcja trwala ok. 30 min. Pozar ugaszono. Podobno pozary sa bardzo czesto.
  ~Steff /2017-07-10 11:28
 • Sycylia w ogniu .
  "Paląca" jest sprawa , wydawać zezwolenie na gaszenie. Ogień "szybszy" od biurokracji !!!.
  mb5851 /2017-07-10 10:58
 • media kreatorzy paranoi
  choc oczywiste to nadal smutne jak media informacyjne przedstawiaja wiadomości ...zabrakło prawdziwego "follow up" i temat umarł ? Ciekaw dlaczego ...moze dlatego ,ze nie ma żadnego generalnego pozaru Sycylii tylko lokalne ognisko ale zawsze warto przytoczyc kilka słów wyjetych z kontektsu ,zeby wzbudzic troche strachu ,bo bedzi eoglądalnosc . Apeluje do tzw dziennikarzy zmiencie prace ,a do ludzi przestancie oglądac te bzdury czyli programy informacyjne bo pakuja wam sieczkę do głów
  ~Daniel /2017-07-10 10:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...