Informacje
 • Sycylia w ogniu. "To straszne. Wszystko płonie, chcemy uciekać"

  10-07-2017 07:17 W akcji samoloty gaśnicze
  Sycylia w ogniu. "To straszne. Wszystko płonie, chcemy uciekać"

  Noc pożarów na Sycylii

  Kontakt 24/ Rafał Baliński

  Na porośniętych lasem zboczach Katanii rozszalał się pożar. Sycylijska straż zaciekle walczyła z ogniem z ziemi i z powietrza. O alarmującej sytuacji poinformował Kontakt 24 polski turysta.

  Na drugim brzegu Katanii rozszalał się potężny ogień, płosząc zwierzęta i spopielając wieloletnie drzewa. Ta niewielka miejscowość położona u stóp wulkanu Etna kolejny raz boryka się z pożarami lasu, które spędzają sen z powiek mieszkańcom.

  Helikopter w ogniu

  Nasz rozmówca poinformował w niedzielę o godzinie 20 o tym, że akcja gaśnicza trwa. Włoskie media na bieżąco szacują straty. Na chwilę obecną zniszczenia w terenach zalesionych liczy się w tysiącach hektarów. Ekosystem wyspy nieustannie zaburzają kolejne pożary. Na ratunek przyleciały śmigłowce gaśnicze, jednak akcja trwała całą noc, a "punkty zapalne" na Sycylii mnożą się. Reporter 24 Rafał Baliński udostępnił nam zdjęcia z miejsca pożaru.

  W Mesynie ogień dotarł dziś nawet do zabudowań, gdzie z trudem odparły go jednostki canadair. Niewiele lepiej jest w Palermo, a poza Sycylią - w Kalabrii i Lazio. Na chwilę obecną interwencji straży było ponad 60.

  W nocy pożary nawiedziły też Palermo. Pożar wybuchł w nocy w dzielnicy Boscotagliato między Cinisi i Carini. Ewakuowano mieszkańców, a turyści otwarcie mówią o swoim przerażeniu:

  - To straszne. Wszystko płonie, chcemy uciekać - przyznała jedna z turystek.

  Spóźniony zapał strażaków

  3 lipca włoski Wydział Ochrony Obywateli zwołał nadzwyczajne spotkanie w związku z falą ognia, która przetoczyła się przez Lipari. Płomienie sięgały wówczas nawet na wysokość trzech, czterech metrów, a języki ognia lizały słupy wysokiego napięcia, zagrażając nie tylko faunie i florze, ale i okolicznym miejscowościom. Tartaki w regionie San Marco i regionie San Cassarello musiały zmierzyć się z ogromnymi stratami. W niedzielę ogień wrócił do Lipari - o godzinie 4.30 ogień znów przetoczył się przez lasy.

  W ciągu ostatnich siedmiu dni z dymem poszło 2,5 tysiąca hektarów lasów. Zdaniem włoskich strażaków jest to nie do przyjęcia.

  - Sycylia mierzy się z dwoma problemami, które należy rozwiązać w trybie pilnym: brak pozwolenia na uzupełnienie oddziałów naziemnych straży - potrzeba przynajmniej piętnastu dodatkowych zespołów - oraz niewystarczająca liczba śmigłowców i samolotów gaśniczych - bez ogródek stwierdza sekretarz generalny niezależnego związku zawodowego strażaków Antonio Brizzi. Tego samego zdania jest senator Paola Nugnes, która problem widzi w nadmiernej biurokracji tam, gdzie trzeba reagować natychmiast.

  Zobacz materiały przesłane refakcji Kontaktu 24:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • w Palermo też się paliło
  9.7.2017 paliło się przy lotnisku w Palermo. W momencie ugaszono pożar za pomocą samolotu
  ~Sycylian /2017-07-12 09:56
 • pożary przy prawie 40 stopniach w tamtym regionie to norma
  W Castel Fusano (okoloce Rzymu,a dokładniej Ostii) w sobotę też był pożar.. dwa samoloty i dwa helikoptery nabierały wodę z morza ...pożar ugaszono po godzinie...a pożar był spory ponieważ poświęcono mu nawet kilka minut w wiadomościach ogólnokrajowych
  ~Rzymskie wakacje /2017-07-11 04:43
 • Pozar na Sycylii
  Trzy lata temu bylam na urlopie na Sysylii i tez byl pozar od 500 m od hotelu. Obsluga hotelu zamknela drzwi hotelu a wszystkim goscia rozdawala male reczniki zmoczone woda. Akcja strazakow rozpoczela sie po kilku minutach. Kilka Helikopterow gazsilo pozar. Nabieraly wode z morza i zrzucaly na plomienie. Akcja trwala ok. 30 min. Pozar ugaszono. Podobno pozary sa bardzo czesto.
  ~Steff /2017-07-10 11:28
 • Sycylia w ogniu .
  "Paląca" jest sprawa , wydawać zezwolenie na gaszenie. Ogień "szybszy" od biurokracji !!!.
  mb5851 /2017-07-10 10:58
 • media kreatorzy paranoi
  choc oczywiste to nadal smutne jak media informacyjne przedstawiaja wiadomości ...zabrakło prawdziwego "follow up" i temat umarł ? Ciekaw dlaczego ...moze dlatego ,ze nie ma żadnego generalnego pozaru Sycylii tylko lokalne ognisko ale zawsze warto przytoczyc kilka słów wyjetych z kontektsu ,zeby wzbudzic troche strachu ,bo bedzi eoglądalnosc . Apeluje do tzw dziennikarzy zmiencie prace ,a do ludzi przestancie oglądac te bzdury czyli programy informacyjne bo pakuja wam sieczkę do głów
  ~Daniel /2017-07-10 10:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...