Informacje
 • Świat podziwiał Krwawy Księżyc i jego całkowite zaćmienie. My tej nocy zobaczymy go po superpełni

  26-05-2021 17:05 Było widoczne w różnych krajach
  Pełnia Kwiatowego Księżyca Foto: PAP/EPA/DEAN LEWINS | Video: Kontakt 24/LensTravel, Jaga_

  W środę doszło do pierwszego od dwóch lat całkowitego zaćmienia Księżyca. Nasz naturalny satelita w takim wydaniu był widoczny między innymi we wschodniej Australii, zachodniej części Stanów Zjednoczonych czy Ameryki Południowej. W Polsce w nocy ze środy na czwartek będzie można dostrzec za to Księżyc niedługo po pełni.

  Całkowite zaćmienie Księżyca rozpoczęło się w środę, gdy w Polsce była godzina 10.47.

  Zaćmienia Księżyca występują, kiedy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni oraz Srebrny Glob wejdzie w pole cienia rzucanego przez planetę. Wyróżnia się strefę całkowitego cienia i półcienia.

  Krwawy Księżyc

  Z całkowitym zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, kiedy cała jego tarcza znajdzie się w strefie całkowitego cienia Ziemi. Dociera do niego wtedy jedynie światło załamane przez ziemską atmosferę, światło o najdłuższej fali i czerwonym kolorze. Z tego powodu Księżyc zdobywa rudawy kolor. Nazywa się go wtedy Krwawym Księżycem.

  Było to pierwsze od dwóch lat całkowite zaćmienie. Zjawisko, przynajmniej z niektórych rejonów, mogli oglądać obserwatorzy z Australii, Nowej Zelandii, Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz zachodnich regionach Ameryki Północnej i Południowej.

  A w Polsce superpełnia

  W Polsce zaćmienie nie było widoczne, ale w nocy ze środy na czwartek będziemy mogli podziwiać Księżyc tuż po pełni, do której doszło o godz. 13.14. Tym razem była to tak zwana superpełnia, druga i zarazem ostatnia w tym roku.

  Zachęcamy do podzielenia się zdjęciami ze swoich obserwacji przez Kontakt 24.

  Dlaczego to zjawisko tak się nazywa? Naturalny satelita znajdzie się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Na Ziemi wydaje się wtedy większy i jaśniejszy niż zwykle.

  Majowa pełnia najczęściej bywa określana jako pełnia Kwiatowego Księżyca. W przeszłości amerykańscy Indianie obserwowali, jak w maju rozkwita mnóstwo roślin, takich jak czosnek, dzwonki, łubin, rosiczka czy fiołki, co zainspirowało ich do nadania tej nazwy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...