Informacje
 • Supertajfun Surigae przybrał na sile. Porywy wiatru przekraczają 300 kilometrów na godzinę

  18-04-2021 12:19 To pierwszy tajfun w tym roku
  Prognozowana trasa tajfunu Surigae Foto: Reuters, https://worldview.earthdata.nasa.gov/ | Video: Ventusky

  Surigae to pierwszy supertajfun, który uformował się w tym roku na Pacyfiku. Porywy wiatru osiągają prędkość ponad 300 kilometrów na godzinę. Żywioł jest odpowiednikiem huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

  Surigae to pierwszy tajfun, który uformował się w 2021 roku w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jak podało centrum ostrzegania Joint Typhoon Warning Center (JTWC), żywioł uległ gwałtownej intensyfikacji. Jest nazywany supertajfunem. Takim mianem określane są tajfuny, których średnia prędkość wiatru przekracza 240 kilometrów na godzinę.

  Według danych JTWC, średnia prędkość wiatru osiąga 250 kilometrów na godzinę, a porywy nawet do 305 km/h. To oznacza, że jest odpowiednikiem huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

  Surigae przesuwa się na północ wzdłuż wschodnich wybrzeży Filipin, które według prognoz ma ominąć. Gdyby uderzył w ląd, sytuacja mieszkańców byłaby dramatyczna.

  Supertajfun, na Filipinach noszący nazwę Bising, przechodząc wzdłuż wschodnich wybrzeży w niedzielę spowodował powstanie ogromnych fal w Gigmoto, małym miasteczku we wschodniej prowincji Catanduanes. Na nagraniach widać, jak wysokie fale rozbijają się o falochrony.

  Niebezpieczny żywioł

  Jak podała Filipińska Administracja Atmosferyczna, Geofizyczna i Astronomiczna (PAGASA), nie przewiduje się, aby żywioł uderzył w ląd.

  Filipińscy meteorolodzy prognozują, że we wschodniej i północnej części kraju wystąpią deszcze o umiarkowanym i silnym natężeniu, które mogą spowodować powodzie i osunięcia ziemi. Ponadto towarzyszący żywiołowi wiatr ma wiać z prędkością dochodzącą do 120 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....