Informacje
 • Straszne wieści płyną z Indonezji. Prawie 400 osób nie żyje, 13 tysięcy jest rannych

  11-08-2018 10:42 Trzęsienie ziemi i wstrząsy wtórne w Indonezji

  Do 387 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych silnego trzęsienia ziemi, które w niedzielę nawiedziło indonezyjską wyspę Lombok - podała w sobotę krajowa agencja do spraw usuwania skutków katastrof. Wcześniej informowano o 319 zabitych.

  Akcja poszukiwawczo-ratunkowa na wyspie trwa. Prawie 390 tysięcy ludzi, czyli około 10 procent mieszkańców wyspy, w wyniku trzęsienia ziemi straciło domy. Kataklizm zniszczył ok. 68 tys. budynków. W wyniku trzęsienia ziemi rannych zostało ponad 13 tys. osób.

  Rzecznik agencji do spraw usuwania skutków katastrof Sutopo Purwo Nugroho zaznaczył, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

  - Spodziewamy się, że bilans ofiar śmiertelnych będzie wzrastać, ponieważ podejrzewamy, że ludzie wciąż znajdują się pod lawinami błotnymi albo pod gruzami budynków" - wyjaśnił.

  Wstrząsy wtórne

  Według indonezyjskiej agencji meteorologicznej niedzielne trzęsienie miało magnitudę 6,8 a według amerykańskich służb geologicznych - magnitudę 7.

  Trzęsienie wywołało panikę wśród mieszkańców wyspy i wypoczywających tam turystów. Ludzie wybiegali z domów, szukając bezpiecznych miejsc na otwartej przestrzeni.
  Indonezyjska Agencja ds. Meteorologii, Klimatu i Geofizyki (BMKG) doliczyła się ponad 120 wstrząsów wtórnych. Jeden z nich - o magnitudzie szacowanej w Indonezji na 6,2, a przez amerykańskie służby geologiczne (USGS) na 5,9 - miał miejsce w czwartek.

  Był to już trzeci wstrząs tej siły na Lombok w tym tygodniu, po trzęsieniu z niedzieli oraz z ubiegłego tygodnia, gdy zginęło 17 osób, a ponad 350 zostało rannych. Jego ognisko zostało zlokalizowane na stosunkowo niewielkiej głębokości 12 km w północno-zachodniej części Lombok, tj. na lądzie, dzięki czemu - jak przekazały władze - nie powstało zagrożenie falą tsunami.

  Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, charakteryzującym się dużą aktywnością sejsmiczną.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...