Informacje
 • Starożytny cmentarz w pobliżu piramid w Gizie. "Wykopaliska dopiero się zaczynają"

  07-05-2019 09:45 Długie miesiące pracy
  Naukowcy badali DNA starożytnych Rzymian Foto: Reuters | Video: tvnmeteo.pl

  Zespół badaczy odkrył starożytny cmentarz w pobliżu Wielkiej Piramidy w Gizie. W jednym z grobowców znaleziono dwa ciała kapłanów.

  Jak podały w sobotę egipskie władze, w pobliżu Wielkiej Piramidy w Gizie odkryto starożytny cmentarz. W jednym z grobowców znaleziono grób sprzed 4,4 tysiąca lat, w którym znajdują się ciała dwóch kapłanów.

  Ważne osoby

  Zespół, który prowadził wykopaliska odkrył, że sarkofagi są datowane na czas panowania piątej dynastii - czyli około lat 2494-2345 przed naszą erą, zaś same grobowce pochodzą z 664-332 p.n.e.

  - Odkrycie grobowca ze Starego Królestwa (2688-2181 p.n.e) z czasów 26. dynastii (664-525 p.n.e) ma bardzo duże znaczenie. Wskazuje na ludzi, którzy zachowali kult króla. Grobowce robotników również są znaczące, ponieważ są dowodem dla świata, że to oni zbudowali piramidy, że byli Egipcjanami i nie byli niewolnikami - powiedział egipski archeolog Zahi Hawas.

  Na cmentarzu znaleziono szczątki Behnui-Ka, najwyższego sędziego, kapłana i opiekuna budowy piramidy Chefrena, drugiej co do wielkości piramidy w Egipcie. Wraz z nim pochowano wielkiego kapłana świętego dworu - Nwi.

  Odkryto też równe kolorowe artefakty.

  Każde odkrycie się liczy

  - Każde odkrycie archeologiczne, nawet małe, to kolejny krok w poszerzaniu wiedzy o starożytnym Egipcie. Wykopaliska dopiero się zaczynają i myślę, że przed nami wiele miesięcy pracy - powiedział Khaled al-Anani, egipski minister starożytności.

  Co roku tysiące osób odwiedza Gizę, aby podziwiać widok jednego z siedmiu cudów świata - piramidy Cheopsa.

  W ostatnim czasie w Egipcie archeolodzy mają pełne ręce roboty. W połowie kwietnia odsłonięto grobowiec liczący 3,5 tysiąca lat. Wcześniej znaleziono grobowiec, w którym znajdowało się 50 mumii różnych zwierząt.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...