Informacje
 • Starliner wrócił na Ziemię. Nie zdołał dolecieć do ISS

  22-12-2019 18:53 Misja statku się nie powiodła

  W amerykańskim stanie Nowy Meksyk wylądowała kapsuła bezzałogowego statku kosmicznego Starliner. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem, bo nie doleciał do znajdującej się na okołoziemskiej orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Kapsuła wylądowała na poligonie White Sands w Nowym Meksyku, w niedzielę o godzinie 7.57 czasu lokalnego. Było to miękkie lądowanie, przy pomocy spadochronów i poduszek powietrznych.

  Statek Starliner, skonstruowany przez koncern Boeing, miał dolecieć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ale nie zdołał osiągnąć jej orbity. W kapsule na Ziemię powróciły świąteczne prezenty, ubrania i jedzenie, które miały być dostarczone załodze na ISS.

  Kapsuła CST-100 Starliner, która w przyszłości ma służyć do transportowania astronautów na ISS, została wystrzelona w piątek rano czasu lokalnego z przylądka Canaveral na Florydzie przy użyciu rakiety nośnej Atlas V. Wkrótce po starcie doszło do awarii, która nie pozwoliła Starlinerowi na osiągnięcie odpowiedniej orbity, umożliwiającej "spotkanie" ze stacją i dokowanie w jednym z jej portów cumowniczych.

  Awaria systemu

  Boeing początkowo nie wyjaśnił przyczyny awarii. Według źródeł w NASA, zawiódł komputerowy system odliczający sekwencje czynności niezbędnych do osiągnięcia właściwej orbity. W rezultacie kapsuła miała zużyć zbyt dużo paliwa, aby pomyślnie zakończyć misję.

  Administrator NASA Jim Bridenstone oświadczył później na konferencji prasowej, że awaria systemu czasowego spowodowała, że Starliner "nie wiedział" w której sekwencji lotu się znajduje i w konsekwencji zużył zbyt dużo paliwa. Dodał, że kontrolerzy lotu nie byli w stanie odpowiednio szybko zareagować, ponieważ kapsuła znajdowała się akurat poza zasięgiem łączności.

  Wyścig kosmiczny

  Eksperci zauważają, że nieudana próba jest kolejnym dotkliwym ciosem dla prestiżu Boeinga po decyzji o wstrzymaniu lotów, a później również produkcji samolotów pasażerskich 737 MAX.

  Boeing rywalizuje z firmą SpaceX miliardera Elona Muska w odbudowie potencjału lotów załogowych USA. Skonstruowana przez SpaceX kapsuła Dragon dokonała pomyślnie bezzałogowego lotu na ISS w marcu tego roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • x
  No to Boeinga mamy z głowy!
  ypsi /2019-12-22 19:50
 • Straszny wstyd...
  Po latach oszczędzania i braku rozwoju z powodu samozadowolenia i braku konkurencji amerykanie dotkliwie cofnęli się w technice... chińczycy wkrótce ich dopędzą... rosja stanęła w miejscu budując tylko to co powstało w ZSRR a Europa się zapętliła....
  Mirosław87ky /2019-12-22 19:39
 • Sukces USA
  Rakieta Atlas 5 silniki RD 180
  ~Porko /2019-12-22 19:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....