Informacje
 • Stan klęski żywiołowej, mężczyzna porwany przez wodę. Niemcy po ulewach

  14-07-2021 17:42 Ostrzeżenia przed kolejnymi opadami
  Niespokojna aura w okolicach jeziora Como Foto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL | Video: ENEX

  Podtopione domy, zalane ulice i powalone drzewa to skutki burz z ulewami, które przeszły we wtorek nad Niemcami. W Saksonii zaginął mężczyzna porwany przez wezbraną wodę rzeki, w mieście Hof w Bawarii ogłoszono stan klęski żywiołowej - przekazała w środę telewizja ARD.

  W regionie Hof w Bawarii ulewne opady deszczu spowodowały zalanie ulic i domów. Według niemieckiej służby meteorologicznej w ciągu 12 godzin spadło do 80 litrów wody, wystąpiły też burze. Policja i straż pożarna były wzywane ponad 200 razy. Przez całą noc z wtorku na środę wypompowywano wodę z piwnic, usuwano powalone drzewa i przywracano przejezdność dróg.

  Rzecznik straży pożarnej wyraził zaskoczenie intensywnością burzy. Ponad 50 jednostek straży pożarnej oraz 140 członków pomocniczych służ technicznych było w ciągłej gotowości do wypompowywania wody z piwnic i dostarczania worków z piaskiem.

  W mieście ogłoszono stan klęski żywiołowej.

  Mężczyzna porwany przez wodę

  W miejscowości Joehstadt w saksońskim powiecie rudawskim zaginął mężczyzna. Mieszkaniec dzielnicy Steinbach próbował zabezpieczyć swoją nieruchomość nad rzeką, która wylała z brzegów i został porwany przez wodę. Próby ratunku podejmowane przez sąsiadów nie powiodły się. Poszukiwania prowadzone przez straż pożarną nie przyniosły dotąd rezultatu.

  "Jeśli to możliwe, korzystać tylko z toalety"

  W części Badenii-Wirtembergii również wystąpiły silne opady deszczu. W Mannheim i okolicach powalone zostały liczne drzewa, a ulice znalazły się pod wodą. W dzielnicach Mannheim - Lindenhof i Wallstadt - powalone przez wiatr drzewa spadły na zaparkowane samochody i je uszkodziły - podała policja. Nikt nie odniósł obrażeń.

  W Heidelbergu woda na ulicach tymczasowo zablokowała ruch uliczny.

  W Erkrath w Nadrenii Północnej-Westfalii władze za pośrednictwem mediów społecznościowych wezwały mieszkańców, aby "nie produkowali więcej ścieków i jeśli to możliwe, korzystali tylko z toalety". Należy powstrzymać się od "prysznica, prania i używania zmywarki, aby nie pogarszać sytuacji". Ze względu na utrzymujące się obfite opady deszczu kanały są poważnie przepełnione.

  Ostrzeżenia przed kolejnymi ulewami

  Wraz z przesuwaniem się niżu ulewy przeniosą się głównie w kierunku Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynatu na zachodzie i północnym zachodzie kraju, powodując utrzymywanie się tam do czwartku znacznych opadów - podała Niemiecka Służba Meteorologiczna. Więcej o pogodzie w Europie Środkowej pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Obfite opady deszczu oraz gwałtowne burze spodziewane są także w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla kilku województw wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...