Informacje
 • Spadło 155 l/mkw. w trzy godziny.
  W Korei Północnej powódź zabiła 40 osób

  28-08-2015 18:44 11 tys. zostało bez dachu nad głową

  Po trwającej wiele miesięcy suszy, mieszkańcy Korei Północnej zmagają się teraz ze skutkami powodzi. W miniony weekend (22-23.08) ulewne deszcze przyczyniły się do śmierci 40 osób. Ponad 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową.

  Jak informuje północnokoreańska telewizja KRT (North Korean State Television), w miniony weekend w północno-wschodnią część kraju uderzył tajfun Goni, który wcześniej zdążył wyrządzić szkody na Filipinach i w Japonii.

  Żywioł przyniósł obfite opady deszczu, który w niemal dwa dni spowodowały poważne podtopienia i powodzie. Rzecznik prasowy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Hler Gudjonsson poinformował agencję Reuters, że najgorsza sytuacja była w północno-wschodniej części miasta Rajin, w pobliżu granicy z Rosją i Chinami. W zaledwie trzy godziny w sobotę 22 sierpnia spadło 155 l/mkw. deszczu. Drogi i domy zostały zalane, silny nurt pozrywał jezdnie. Samochody mieszkańców utonęły w błocie. Porywisty wiatr powyrywał drzewa z korzeniami.

  Sytuacja przy granicy z Rosją i Chinami jest tak tragiczna, że Pekin zarządził ewakuację swoich obywateli z tych terenów.

  Ofiary śmiertelne

  W sumie zginęło ponad 40 osób, a 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową. Teraz trwa odpompowywanie wody, sprzątanie gruzu i błota.

  Dotychczas reżim Kim Dzong Una nie informował, że jego kraj również dotykany jest przez katastrofy naturalne. Tym bardziej nie przyznawano się, że administracja nie radzi sobie z dostarczaniem pomocy mieszkańcom.

  Tajfun Goni

  Tajfun najpierw uderzył w Filipiny (22.08) - kilkaset rodzin pozbawił dachu nad głową, 21 osób poniosło śmierć, a 15 wciąż jest zaginionych. Kiedy jego intensywność wzrosła, a wiatr osiągnął prędkość nawet 71 m/s., dotarł do wybrzeża Japonii. Silny wiatr niszczył budynki, miotał samochodami, wyrywał drzewa z korzeniami i powodował podtopienia. Rannych zostało co najmniej 26 osób.

  Tajfun Goni, który nastąpił po jednej z najgorszych w historii Korei Północnej klęsk suszy, słabnie, lecz wciąż daje się we znaki. Dotarł do rosyjskiego wybrzeża.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Autor gapa
  Cyt. "samochody mieszkańców"... w KRLD nie ma prywatnych samochodowów. Praktycznie nie ma własności prywatnej!!
  ~Dark /2015-08-29 00:10
 • dobry kawał
  Z tymi samochodami mieszkańców. W Korei Płn. mieszkańcy, poza partyjnymi bonzami samochodów nie mają.
  ~joannawie /2015-08-28 23:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...