Informacje
 • Sople lodu i śnieg na Uralu zrobiły się zielone

  04-03-2019 08:23 Winna lokalna fabryka?

  Mieszkańcy Pierwouralska w obwodzie swierdłowskim w Rosji zaczęli w ostatnim czasie publikować w mediach społecznościowych niepokojące zdjęcia oraz filmy, na których widać śnieg i sople zabarwione na zielono.

  Na jednym z filmów czteroletnia Arina z ciekawością przygląda się zielonym śladom na śniegu, które pojawiły się obok domu. Jej matka, Natalia Sołowiej, która zarejestrowała to nagranie, powiedziała w rozmowie z agencją Reutera, że po wyjściu na zewnątrz jej córka zaczęła kasłać i doznała reakcji alergicznej.

  Mieszkańcy Pierwouralska sądzą, że zielony śnieg spowodowany jest wyciekami z fabryki Russian Chrome Chemicals 1915, produkującej materiały przemysłowe i odczynniki zawierające chrom. Właściciele firmy jednak temu zaprzeczają, mówiąc, że wskaźniki zanieczyszczeń wcale nie są przekroczone i nie wierzą w ich szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi.

  Winna fabryka? Rzecznik zaprzecza

  "Fabryka korzysta z pomocy akredytowanego laboratorium ekoanalitycznego, a państwowe służby hydrometeorologiczne, monitorujące środowisko, nie stwierdziły przekroczenia dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń, w tym chromu" - poinformował rzecznik prasowy Russian Chrome Chemicals 1915 Wsiewołod Orieszkin w korespondencji mailowej z agencją Reutera. Dodał, że w tym regionie są obecne też inne fabryki.

  Zdaniem mieszkańców, to nie pierwszy taki przypadek, kiedy na ulicach pojawiły się zielone sople, a śnieg zabarwił się na zielono. Tak było w 2016 roku, kiedy doszło do awarii w innej z lokalnych fabryk.

  Gdzie indziej czarny

  W lutym w innym mieście Rosji, w Prokopjewsku, śnieg przybrał czarny kolor. Tam winą za zanieczyszczenie obarczono lokalne kopalnie, wytwarzające szkodliwe substancje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Brak
  Państwowe służby w Rosji dbające o Obywateli to oksymoron
  ps.
  Ciekawe ile lat zajmie poznanie właściciela fabryki lub całej gałęzi przemysłu będącego oczywiście znajomym Putina ...
  ~Autor /2019-03-04 11:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....