Informacje
 • Śmierdzący problem w Himalajach. Odchody piętrzą się na Mount Evereście

  05-03-2015 14:43 Zagrożone jest zdrowie ludzi
  Śmierdzący problem w Himalajach. Odchody piętrzą się na Mount Evereście

  Mount Everest jest zanieczyszczony

  sxc.hu

  Odchody, które himalaiści pozostawiają po sobie na Mount Evereście, stały się poważnym problemem. Nie tylko nieprzyjemnie pachną, lecz także są zagrożeniem dla zdrowia.

  700 himalaistów oraz przewodników spędza trwający prawie dwa miesiące sezon wspinaczkowy na zboczach Mount Everestu. Zostawiają tam po sobie duże ilości śmieci, a także odchody. Te drugie stanowią poważne zagrożenie przede wszystkim dla zdrowia ludzi, którzy korzystają z wody pochodzącej z rzek zasilanych topniejącymi lodowcami.

  - Wspinacze zwykle kopią dziury w śniegu i tam porzucają odchody, które piętrzą się przez lata. To jest zagrożenie dla zdrowia, a problem należy rozwiązać - powiedział Ang Tshering Sherpa, szef Nepalskiego Towarzystwa Wspinaczkowego (ang. Nepal Mountaineering Association). - Ludzkie odchody, które porzucane są przez dziesięciolecia, wydzielają również nieprzyjemny zapach - dodał.

  Nie tak łatwo o toaletę

  Wspinacze bronią się, twierdząc, że często zmuszeni są do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych za pobliską skałą, bo standardy higieniczne w obozowiskach są bardzo niskie.

  Władze Nepalu będą ściśle kontrolować całą sytuację i w razie potrzeby mają zamiar egzekwować kary. Wspinacze muszą czuć się zobowiązani do sprzątania po sobie.

  Liczymy na to, że tych z Was, którzy chcieliby wspiąć się na Czomolungmę, nie zniechęci specyficzny aromat. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak zdobywa się najwyższą górę świata, poznajcie Piotra Cieszewskiego, który w 60. rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest zdobył go. Cieszewskiemu, dla którego była to pierwsza wizyta w Himalajach, przyświecały słowa: "obawa przed przegraną doprowadzi cię na szczyt".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ciekawe
  Namiot wniosą, kuchenkę gazową i butle wniosą, sprzęty wspinaczkowe wniosą, a pojemników na odchody już nie? Jeden wynajęty szerpa więcej - on wniesie i zniesie.
  ~Nick /2018-03-23 11:09
 • CZY TYLKO HIMALAJE ŚMIERDZĄ?
  A jak wyglądają i pachną polskie jeziora? Mieszkam na Pojezierzu Iławskim.Prawie nad każdym jeziorem masa domków tych legalnych i nielealnych,bez szamb,ścieki zrzucane są do jezior.Okolice Prabut,piekne jezioro Dzierzgoń /960ha/ i co? Masa domków na brzegach i śeci w jeziorach,nikt nie sprawdza,nikt nie kontroluje,miejscowy urząd odpowiada: jeziora nie należą do nas.Zaiste leżą zapewne na Marsie.Przyjrzyjmy się własnemu podwórku.
  ~wodniak /2015-03-06 14:56
 • poważnie?
  "...często zmuszeni są do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych za pobliską skałą..." ktoś ich zmusza tam włazić?
  ~hhh /2015-03-06 14:16
 • Ciekawe
  Niech ktoś mi to wyjaśni, jeśli jest tam zimno to skąd "zły" zapach, zakładam że zamarznięte odchody nie śmierdzą. Jeśli jednak w niektórych okresach jest tam cieplej to dlaczego odchody się nie rozłożą jak to się dzieje niżej ? Niska zawartość tlenu na tej wysokości czy co ?
  ~NIki /2015-03-06 13:44
 • Mam pomysła
  Przymus utylizacji. Postawiłbym tam piecyk, bytla z gazem i spalanie. Odpłatne. Kilogram odchodów np. 5 USD.
  ~Ferdek /2015-03-06 13:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...