Informacje
 • Seria potężnych tornad w Alabamie.
  Zginęło co najmniej pięć osób

  26-03-2021 09:44 Niebezpieczna pogoda
  Zniszczenia po przejściu tornada w Tupelo Foto: ENEX | Video: ENEX

  Czwartek przyniósł mieszkańcom Alabamy i zachodnich stron Georgii gwałtowną pogodę. W regionie doszło do silnych burz, w wyniku których utworzyły się potężne tornada. Zginęło co najmniej pięć osób.

  Przez Alabamę i część Georgii przetoczyło się w czwartek kilka wyjątkowo silnych tornad. Z powodu gwałtownych zjawisk zginęło co najmniej pięć osób z miasta Ohatchee. Troje z nich należało do jednej rodziny, zginęli w wyniku zawalenia się domu. Wśród ofiar byli też niespokrewnieni mężczyzna i kobieta, którzy usiłowali schować się przed tornadem w swoich przyczepach kempingowych. Ekipy ratunkowe godzinami szukały rannych i poszkodowanych, zajmowały się także rodzinami zmarłych. Władze mają nadzieję, że to ostateczny obraz tragicznego bilansu.

  Agencja Zarządzania Kryzysowego Hrabstwa Calhounpo poinformowała, że liczba rannych może sięgać dziesiątek osób. Jedną z nich jest policjant z Florencji, w którego uderzył piorun.

  "To było okropne"

  Niektóre dzielnice zostały całkowicie zrównane z ziemią. Żywioły rozrywały domy i budynki, powalały drzewa i niszczyły linie energetyczne. W Pelham w stanie Alabama, około 90 kilometrów na południowy zachód od Ohatchee, zostało uszkodzonych około 60 domów. Nikt nie został ranny.

  - Płakałam. Naprawdę spanikowaliśmy. Moje serce tak waliło! To było okropne - padał grad, tak obfity, że nic nie było widać. Było bardzo ciemno, ale na szczęście jesteśmy bezpieczni - opowiadała Allison Allred z hrabstwa Bartow w Georgii.

  Lokalne służby ratunkowe podały, że tysiące osób zostało pozbawionych prądu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....