Informacje
 • Salamandry przemycone w pudełku po płatkach. "Nie dla każdego są ideałem piękna"

  03-04-2019 21:00 Znaleziono je w skrytce pocztowej
  Mały binturong w łódzkim zoo Foto: Reuters | Video: tvn24.pl

  Rzadki gatunek salamandry olbrzymiej chińskiej krytycznie zagrożonej wyginięciem trafił do londyńskiego zoo. Zwierzę wraz z czterema osobnikami tego gatunku padło ofiarą przemytników.

  Salamandra olbrzymia chińska w 2016 roku wraz z czterema innymi salamandrami padła ofiarą przemytników, którzy próbowali przeszmuglować je w pudełku po płatkach śniadaniowych. Znaleźli je pracownicy Straży Granicznej w skrytce pocztowej w mieście Coventry w środkowej Anglii. Płazy przekazano pracownikom Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego.

  Krytycznie zagrożone wyginięciem

  Ben Tapley, pracownik Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, powiedział, że jego zespół współpracował wraz ze Strażą Graniczną, by zidentyfikować te zwierzęta.

  - Byliśmy zdumieni, kiedy zobaczyliśmy, że to salamandry olbrzymie chińskie, jeden z gatunków płazów krytycznie zagrożonych wyginięciem - powiedział Tapley.

  "Nie dla każdego są ideałem piękna"

  Profesor Lew - bo takie imię otrzymał płaz - w środę trafił na wystawę londyńskiego zoo.

  - Zdaję sobie sprawę, że te salamandry nie dla każdego są ideałem piękna. Przez niektórych nazywane są wielkimi, ogromnymi kleksami z oczami, ale pomimo tego Profesor Lew ze swym smukłym, fioletowym ogonem stał się już dużą atrakcją wśród odwiedzających nasz Dom Gadów - opisywał Tapley.

  Salamandry olbrzymie chińskie uznawane są za żywą skamieniałość, czyli organizmy, które znane są tylko ze skamieniałości oraz nie posiadają żadnych żyjących krewnych.

  Profesor Lew, który ma około czterech lat, ma zostać sparowany z inną uratowaną salamandrą. Dwa inne okazy mają zostać przekazane do ogrodów zoologicznych w Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...