Informacje
 • Są maleńkie, ale mogą sparaliżować Paryż. Toksyczne cząsteczki nad stolicą Francji

  18-03-2015 14:24 W regionie Ile-de-France obowiązuje alert w związku z pyłami PM10

  Paryżanie szykują się na jeden z najbardziej zanieczyszczonych dni w roku. Francuskie stowarzyszenie Airparif ogłosiło alert związany z dużym stężeniem toksycznych pyłów PM10. Niewykluczone, że spowoduje on utrudnienia w ruchu.

  Jak informują francuskie media, Paryż szykuje się na wysokie stężenie toksycznych pyłów zawieszonych, tzw. PM10 w powietrzu.

  Francuskie stowarzyszenie Airparif, które monitoruje jakość powietrza w rejonie paryskim, ogłosiło alert związany z ryzykiem przekroczenia w środę 18 marca norm dopuszczalnego zanieczyszczenia. Ostrzeżenie wydano również na czwartek.

  Pyły PM10 mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów. Dopuszczalny poziom tych cząsteczek wynosi maksymalnie do 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jednak w najbliższych godzinach w Paryżu może przekroczyć ponad 80 mikrogramów na metr sześcienny.

  Ograniczenia w ruchu

  Mer francuskiej stolicy Anne Hidalgo zapowiedziała we wtorek wieczorem, że "jeśli poziom zanieczyszczenia powietrza w czwartek przekroczy próg ostrzegawczy, miasto natychmiast zwróci się po państwa o pomoc we wprowadzeniu ograniczeń w ruchu .

  Rada miasta zamierza poprosić również o wyznaczenie nowych tras tranzytowych w obrębie regionu Ile-de-France i wprowadzić bezpłatny transport publiczny na tym obszarze Francji.

  - Wzywamy rząd do wprowadzenia środków, aby sprostać wyzwaniom związanym z zanieczyszczeniem. Sytuacja się pogarsza. Władza nic z tym nie robi - powiedział Christophe Najdovski z ugrupowania politycznego Europa Ekologia-Zieloni.

  Ruch samochodów osobowych i ciężarowych w regionie Ile-de-France emituje zaledwie 25 proc. zanieczyszczenia. Jednak jego ograniczenie spowodowałoby skromny spadek stężenia toksycznych cząstek w powietrzu.

  Niebezpieczne pyły

  Z powodu smogu lokalne władze zalecają mieszkańcom unikanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i mające problemy sercowo-naczyniowe są szczególnie narażone na negatywne skutki zanieczyszczenia. Dla niektórych mogą one okazać się śmiertelne, nawet w krótkim czasie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dlaczego media potrafią skupić uwagę nie na tym co trzeba?
  Najbardziej zanieczyszczone miasta Europy:
  Pernik (Bułgaria)
  Kraków
  Nowy Sącz
  Katowice
  Sofia (Bułgaria)
  Rybnik
  Poznań
  Jelenia Góra
  Paryż jest w okolicy 20 miejsca
  ~erte /2015-03-19 11:33
 • PM10
  ... Zapraszam do Rybnika w okresie grzewczym 300% normy to niechlubny standard miasto zamiast z tym walczyć to baseny i stadiony przebudowuje, a ludzie chorują na astmę i na raka padają ...
  ~romcost /2015-03-18 16:28
 • Tytuł
  W Krakowie średnia dzienna często przekracza 100-150 μg/m3 (maksymalnie bywa ok. 250-300), więc we Francji i tak nie jest źle.
  ~losq /2015-03-18 15:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...