Informacje
 • Rzeź dziesiątek delfinów w Japonii. "Przykro mi, że reszta świata nie jest w stanie tego pojąć"

  21-01-2014 09:18 Ten proceder wzbudza kontrowersje

  Na południu Japonii trwa rzeź delfinów. To proceder, który zaczyna się od tego, że rybacy zaganiają dziesiątki morskich ssaków do niewielkiej zatoki Taiji. Część ze zwierząt zostanie uwolniona, jednak większość z nich zginie. Niektóre osobniki - w tym cenne na rynku albinosy - przeżyją po to, by resztę życia spędzić w sztucznych zbiornikach.

  Każdego roku rybacy z niewielkiego miasteczka w prefekturze Wakayama rozciągają sieci, w które zaganiane są delfiny. Schwytane zwierzęta czeka albo śmierć, albo życie w sztucznych zbiornikach oceanariów czy też wodnych parków rozrywki.

  Proceder uprawiany od dawna

  Proceder od lat bulwersuje liczne środowiska zajmujące się ochroną zwierząt. Organizacja Sea Shepherd podała, że w poniedziałek przeszło 200 zwierząt znajdowało się w krwawej wodzie, zaś ucieczkę uniemożliwiała im rozciągnięta przez rybaków sieć.

  W 2009 roku sprawa została mocno nagłośniona za sprawą filmu dokumentalnego "The Cove", w reż. Louisa Psihoyosa, byłego fotografa National Geographic. Ekipa pokazała zarówno proceder, jak i swoje starcia z okolicznymi strażnikami utrudniającymi zebranie materiału. Dokument zdobył liczne nagrody, w tym Oscara.

  To zgodne z prawem

  Japończycy, zarówno rybacy jak i władze, oskarżenia o okrucieństwo wobec zwierząt uważają za krzywdzące. - Delfiny i wieloryby od czasów starożytnych są nieodłącznym elementem kulturalnego życia Taiji. Jego mieszkańcy poławiali te zwierzęta od pokoleń. Przykro mi, że reszta świata nie jest w stanie tego pojąć - przyznał Japończyk Akiko Nakajima.

  - Wierzę, że w Japonii tradycyjny połów delfinów odbywa się w sposób prawidłowy i zgodny z prawem - tłumaczył na konferencji prasowej Yoshihide Suga, pełniący funkcję starszego sekretarza Gabinetu Ministrów.

  - Pragnę także podkreślić, że delfiny nie są objęte ochroną przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą. Ich połów jest nie tylko dopuszczalny, ale i niezbędny w celu zachowania równowagi w naturze i miejscowym ekosystemie - podkreślił.

  Niewola dla bezpieczeństwa

  - Ludzie nie potrafią myśleć o delfinach jak o innych zwierzętach. Chcą je chronić tylko dlatego, że są takie mądre, ładne i kochane - argumentuje Shinji Sakamoto, jeden z weterynarzy w taijiskim muzeum naturalnym. Przyznaje także, że popiera proceder odławiana albinosów i umieszczania ich w placówkach stworzonych przez ludzi.

  - Albinosy na wolności mają mniejsze szanse na przeżycie, bo drapieżnik łatwiej je dostrzeże i z tym zgadzają się eksperci - podkreśla. - Patrząc na jakość życia, jakie mogą prowadzić na wolności względem tego w niewoli, to wydaje mi się uzasadnione, by schwytane osobniki sprzedawać np. do oceanarium - podkreśla.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • delfiny są jak ludzie
  To zbrodnia no którą powinni zareagować ekolodzy! Gdzie oni są!! Znowu wyłudzają pieniądze od koncernów!?
  x_punisher_x /2014-01-21 22:58
 • Jednak średniowiecze...
  Mimo zaawansowania technicznego, ciągle tkwi w Japończykach głęboko ....feudalne średniowiecze, którego nieodzownym elementem było okrucieństwo....w dużej mierze podziwiam wiele elementów ich kultury, ale czegoś podobnego nie mogę zrozumieć w inny sposób jak tylko jako średniowieczną ciemnotę...niestety
  ~hirohito /2014-01-21 22:52
 • Opamiętajcie się,matoły.....
  Normalny odłów - jak u nas polowania na dziczyznę..... Od wieków.
  Porąbało Was ??? Jak otwierasz puszkę z tuńczykiem lub żresz sushi,to też wylewasz krokodyle łzy ?!?!?!?!? Mięsa nie jesz jedna z drugim ? Czy wszyscy "komentatorzy" to weganie ?????Kwiaty zrywane na łące płaczą,grzyby zbierane w lesie również-one nie mają oczu....Matko jedyna.....schizole jesteście.
  Konie też mają mądre oczy, i psy .A ilu z Was je krzywdzi za życia ?
  Zróbcie zrzute na drona,pindolnijcie tu i tam , to wam ulży..

  Głupota...
  ~kulfon /2014-01-21 22:38
 • rzygam
  aga jakiego boga????? allaha, hari kriszne...boga wymyslil czlowiek do przyporzodkowania sobie mas i totalnej kontroli bog nie istnieje ani zadne cuda pierdoly i inne mity i legendy
  ~wolomin /2014-01-21 22:12
 • moze tsunami zaleje japonie
  Trzeba za to ukarac skosnookich,japoncow zagonic na wyspe i ...
  ~wolny /2014-01-21 21:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...