Informacje
 • Rzeź dziesiątek delfinów w Japonii. "Przykro mi, że reszta świata nie jest w stanie tego pojąć"

  21-01-2014 09:18 Ten proceder wzbudza kontrowersje

  Na południu Japonii trwa rzeź delfinów. To proceder, który zaczyna się od tego, że rybacy zaganiają dziesiątki morskich ssaków do niewielkiej zatoki Taiji. Część ze zwierząt zostanie uwolniona, jednak większość z nich zginie. Niektóre osobniki - w tym cenne na rynku albinosy - przeżyją po to, by resztę życia spędzić w sztucznych zbiornikach.

  Każdego roku rybacy z niewielkiego miasteczka w prefekturze Wakayama rozciągają sieci, w które zaganiane są delfiny. Schwytane zwierzęta czeka albo śmierć, albo życie w sztucznych zbiornikach oceanariów czy też wodnych parków rozrywki.

  Proceder uprawiany od dawna

  Proceder od lat bulwersuje liczne środowiska zajmujące się ochroną zwierząt. Organizacja Sea Shepherd podała, że w poniedziałek przeszło 200 zwierząt znajdowało się w krwawej wodzie, zaś ucieczkę uniemożliwiała im rozciągnięta przez rybaków sieć.

  W 2009 roku sprawa została mocno nagłośniona za sprawą filmu dokumentalnego "The Cove", w reż. Louisa Psihoyosa, byłego fotografa National Geographic. Ekipa pokazała zarówno proceder, jak i swoje starcia z okolicznymi strażnikami utrudniającymi zebranie materiału. Dokument zdobył liczne nagrody, w tym Oscara.

  To zgodne z prawem

  Japończycy, zarówno rybacy jak i władze, oskarżenia o okrucieństwo wobec zwierząt uważają za krzywdzące. - Delfiny i wieloryby od czasów starożytnych są nieodłącznym elementem kulturalnego życia Taiji. Jego mieszkańcy poławiali te zwierzęta od pokoleń. Przykro mi, że reszta świata nie jest w stanie tego pojąć - przyznał Japończyk Akiko Nakajima.

  - Wierzę, że w Japonii tradycyjny połów delfinów odbywa się w sposób prawidłowy i zgodny z prawem - tłumaczył na konferencji prasowej Yoshihide Suga, pełniący funkcję starszego sekretarza Gabinetu Ministrów.

  - Pragnę także podkreślić, że delfiny nie są objęte ochroną przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą. Ich połów jest nie tylko dopuszczalny, ale i niezbędny w celu zachowania równowagi w naturze i miejscowym ekosystemie - podkreślił.

  Niewola dla bezpieczeństwa

  - Ludzie nie potrafią myśleć o delfinach jak o innych zwierzętach. Chcą je chronić tylko dlatego, że są takie mądre, ładne i kochane - argumentuje Shinji Sakamoto, jeden z weterynarzy w taijiskim muzeum naturalnym. Przyznaje także, że popiera proceder odławiana albinosów i umieszczania ich w placówkach stworzonych przez ludzi.

  - Albinosy na wolności mają mniejsze szanse na przeżycie, bo drapieżnik łatwiej je dostrzeże i z tym zgadzają się eksperci - podkreśla. - Patrząc na jakość życia, jakie mogą prowadzić na wolności względem tego w niewoli, to wydaje mi się uzasadnione, by schwytane osobniki sprzedawać np. do oceanarium - podkreśla.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :)
  Natomiast jeżeli chodzi o samych japończyków to jeżeli to jest tradycja to niech ją sobie kontynuują. Bo niby dlaczego nie. Ojej zabito parę delfinów. I co to zmieni. Złapano parę no i fajnie tylko dlaczego jak ktoś jest na występach w/w to nie bojkotuję takich imprez tylko zabiera dzieci i mówi jakie to one nie są słodkie.
  Hipokryzja... błeeeee
  ~obiektywny /2014-01-21 23:28
 • mam nadzieje ze po padaja japonczyki
  Przez elektrownie atomowa chodzi o tych co je zjedza i pare rakietek wyslac i zniszczyc zatoke i rybacy beda miec problem z polowem
  ~czlowiek /2014-01-21 23:27
 • Widzisz i nie grzmisz!!!
  "Są mądre,ładne i kochane"-to polecam wskoczyć do morza i popływać z dzikimi delfinami!!Jakby ten,kto pisze takie bzdury obejrzał jeden mądry program dok.na temat delfinów,to wiedziałby,że nie są takie "kochane",jak te z delfinarium i familijnych filmów.Zabijają swoich pobratyńców,bo np.rekin odgryzł mu część płetwy i już "nie pasuje" lub osłabia resztę....Czytać obłudnicy.A,że niby świnia,która ma 98 % spójności genów z ludzkimi,to zasługuje na śmierć,bo brzydka??A delfinek ładny i inteligentny???świnia też inteligentna i wrażliwa!!!Może zacznijmy żreć kamienie-to przynajmniej głupota szybciej wymrze!!!!
  ~Kasi /2014-01-21 23:09
 • sadiści:
  Jedzą ryby i inne gady na żywca tak zwane sushi, rybę filetują z dwuch stron
  i wpuszczają ją do aquarium i ryba jeszce przez pewień czas sobie pływa
  a wyciąć im jajca i wypuścić na golasa niech się wykrwawią
  ~Eddy /2014-01-21 23:00
 • podpiszcie petycje
  zamiast tylko gadać spróbujmy coś zrobić !
  http://www.animalsaustralia.org/take_action/petitions/stop-japanese-whaling/
  ~meg /2014-01-21 23:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...