Informacje
 • Rzeź dziesiątek delfinów w Japonii. "Przykro mi, że reszta świata nie jest w stanie tego pojąć"

  21-01-2014 09:18 Ten proceder wzbudza kontrowersje

  Na południu Japonii trwa rzeź delfinów. To proceder, który zaczyna się od tego, że rybacy zaganiają dziesiątki morskich ssaków do niewielkiej zatoki Taiji. Część ze zwierząt zostanie uwolniona, jednak większość z nich zginie. Niektóre osobniki - w tym cenne na rynku albinosy - przeżyją po to, by resztę życia spędzić w sztucznych zbiornikach.

  Każdego roku rybacy z niewielkiego miasteczka w prefekturze Wakayama rozciągają sieci, w które zaganiane są delfiny. Schwytane zwierzęta czeka albo śmierć, albo życie w sztucznych zbiornikach oceanariów czy też wodnych parków rozrywki.

  Proceder uprawiany od dawna

  Proceder od lat bulwersuje liczne środowiska zajmujące się ochroną zwierząt. Organizacja Sea Shepherd podała, że w poniedziałek przeszło 200 zwierząt znajdowało się w krwawej wodzie, zaś ucieczkę uniemożliwiała im rozciągnięta przez rybaków sieć.

  W 2009 roku sprawa została mocno nagłośniona za sprawą filmu dokumentalnego "The Cove", w reż. Louisa Psihoyosa, byłego fotografa National Geographic. Ekipa pokazała zarówno proceder, jak i swoje starcia z okolicznymi strażnikami utrudniającymi zebranie materiału. Dokument zdobył liczne nagrody, w tym Oscara.

  To zgodne z prawem

  Japończycy, zarówno rybacy jak i władze, oskarżenia o okrucieństwo wobec zwierząt uważają za krzywdzące. - Delfiny i wieloryby od czasów starożytnych są nieodłącznym elementem kulturalnego życia Taiji. Jego mieszkańcy poławiali te zwierzęta od pokoleń. Przykro mi, że reszta świata nie jest w stanie tego pojąć - przyznał Japończyk Akiko Nakajima.

  - Wierzę, że w Japonii tradycyjny połów delfinów odbywa się w sposób prawidłowy i zgodny z prawem - tłumaczył na konferencji prasowej Yoshihide Suga, pełniący funkcję starszego sekretarza Gabinetu Ministrów.

  - Pragnę także podkreślić, że delfiny nie są objęte ochroną przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą. Ich połów jest nie tylko dopuszczalny, ale i niezbędny w celu zachowania równowagi w naturze i miejscowym ekosystemie - podkreślił.

  Niewola dla bezpieczeństwa

  - Ludzie nie potrafią myśleć o delfinach jak o innych zwierzętach. Chcą je chronić tylko dlatego, że są takie mądre, ładne i kochane - argumentuje Shinji Sakamoto, jeden z weterynarzy w taijiskim muzeum naturalnym. Przyznaje także, że popiera proceder odławiana albinosów i umieszczania ich w placówkach stworzonych przez ludzi.

  - Albinosy na wolności mają mniejsze szanse na przeżycie, bo drapieżnik łatwiej je dostrzeże i z tym zgadzają się eksperci - podkreśla. - Patrząc na jakość życia, jakie mogą prowadzić na wolności względem tego w niewoli, to wydaje mi się uzasadnione, by schwytane osobniki sprzedawać np. do oceanarium - podkreśla.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dv dfcvcdf
  Powinna być rezolucja w ONZ Delfiny pod Ochronę na Japonię EMbargo i wyspy owcze
  ~sdvsdv /2018-01-07 15:21
 • Dlaczego?
  Szlag mnie trafia, że nic nie mogę z tym zrobić!!! Zbieram pieniądze na ten wyjazd, ale jak tam już do nich dolecę to im pokażę...kto leci ze mną?!
  ~Myszka /2015-04-05 02:28
 • konsumencki bojkot
  tłumaczenia Japończyków są żenujące. Jedyne co można zrobić to przeprowadzić konsumencki bojkot japońskich produktów. Informować o tym na forach publicznych, ambasady Japonii, producentów.
  ~marek /2014-12-24 06:45
 • Komentatorzy
  Nie wiem co gorsze. Użalanie się nad delfinami czy ludzie, którzy życzą milionom niewinnych cierpień. Żałosne drodzy państwo, żałosne. Gardzę komentarzami zawartymi tutaj.
  ~ekhem /2014-12-24 04:18
 • Matka natura jeszcze im pokarze!
  Ludzie nie narzekajcie że ekolodzy nie interweniowali! Najzwyczajniej nie mogli ponieważ odbywało się to w zatoce, a przeszkadzanie grozi spotkaniem z policją.
  Co do tego denerwującego czynu to z wieloma z Was się zgadzam japońców powinno się za to surowo ukarać! Ale poczekajmy, matka natura nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a może być ono decydujące o losach japończyków!
  Nie porównujcie tego mordu do uboju bydła bo świnie, krowy,itp. hodujemy specjalnie do celu konsumpcji! Niektórzy ludzie nie wiedzą co piszą, bo nie wiedzą jak wspaniałe są to zwierzęta ale tego można przekonać się tego tylko osobiście pływając z delfinami!
  aston_martin /2014-02-14 00:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...