Informacje
 • Rowerzyści spotkali spragnionego koalę. "Ma ktoś więcej wody?"

  28-12-2019 12:13 Pożary i upały w Australii
  Spragniony koala Foto: Instagram/@bikebug2019 | Video: Instagram/@bikebug2019
  • Spragniony koala Spragniony koala

  Jechali na rowerach po wzgórzach Adelajdy, kiedy natknęli się na spragnionego koalę. Zatrzymali się i napoili zwierzę. Na filmie słychać, jak koala łapczywie pije wodę. Upały w Australii nie ustają, a cierpią na tym zwierzęta. Wycieńczone szukają pomocy wśród ludzi.

  Anne Heusler jechała na rowerze po wzgórzach Adelajdy z grupą rowerzystów. Po drodze natknęła się na koalę. Zwierzę wspięło się na jej rower i łapczywie piło wodę, było bardzo spragnione.

  - Biedactwo. Próbuje polizać moją rękawiczkę - mówiła Anne. - Ma ktoś więcej wody? Jest bardzo spragniony - dodała. Torbacz wypił wodę z siedmiu butelek, a następnie rowerzyści odprowadzili go do buszu.

  Pożary zagrażają koalom

  Australijczycy zmagają się z ponad 70 pożarami. Walkę z żywiołem utrudniają suche powietrze, wysoka temperatura i porywisty wiatr. Z ogniem walczy ponad 1500 strażaków. W piątek termometry w południowej części kraju pokazały ponad 40 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu może być jeszcze gorzej - meteorolodzy z australijskiej Narodowej Agencji Meteorologicznej (Bureau of Meteorology) prognozują, że w Sydney temperatura może wzrosnąć do 44 st. C, a w Melbourne do 43 st. C.

  Pożary lasów zagrażają nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Część koali spłonęła w buszu, część została poważnie ranna. Wiele z nich ma nadpalone futra, poparzone nosy i wymaga opieki weterynaryjnej.

  Tegoroczny sezon pożarów w Australii rozpoczął się wyjątkowo wcześnie i przynosi większe niż w poprzednich latach zniszczenia. Gwałtowność żywiołu i niezwykle wysoka temperatura przypisywane są zmianom klimatu.

  Koala australijski (Phascolarctos cinereus) to gatunek torbacza z rodziny koalowatych. To roślinożerne, nadrzewne zwierzęta, które zamieszkują lasy eukaliptusowe we wschodnich stanach i na wybrzeżu.  Dożywają zwykle do 20 lat. Swoje młode noszą w torbie i śpią do 18 godzin dziennie. W normalnych warunkach koala schodzi na ziemię tylko po to, aby przejść na kolejne drzewo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • durni australijczycy-biedne zwierzęta
  zamiast kompleksowo pomóc tym zwierzętom oraz bardziej walczyć z pożarami to oni wolą jeździć sobie na rowerach i kąpać w oceanie, a nagrody w Australian Open wynoszą już 70 mln dol. zamiast przeznaczyć te pieniądze na gaszenie pożarów
  ~as66 /2019-12-30 09:08
 • pojemniki z wodą
  na skraju buszu a zwłaszcza lasó eukaliptusowych powinny byś wystawione poidła z wodą. To kosztuje niewiele, a może uratować życie wielu zwierząt.
  ~molibden /2019-12-29 17:26
 • pomagac
  prosba do wszystkich Australijczyków zaopiekujcie sia misiami , dajcie im wode , zamiast zycia konsumpcyjnego beztroskiego dajcie im wody
  ~kolo /2019-12-29 01:17
 • dziwne
  zle zarzadzanie terenami lesnymi w przypadku pozaru wychodzi jakby nie patrzył, w Polsce to samo troche suszy i pozar , ktory przy sprzyjajacych warunkach moze spalic cala puszcze, mondrzy kase biora a nie maja bladego pojecia jak przynajmniej bezpiecznie i pod kontrola trzymac pozar, drzewa nie wolno wyciac bo zaraz dym robia

  ale obraz ze koala przychodzi po wode do czlowieka jest bardzo wymowny i napewno proroczy
  ~pelikan /2019-12-29 01:12
 • tragedia?
  Wszystkiemu winny czlowiek,to nie do wiary takie pozary.
  ~bolok /2019-12-28 13:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....