Informacje
 • Rośnie liczba rannych w pożarach w Portugalii. "To było pandemonium"

  23-07-2019 08:35 Ewakuowano mieszkańców
  Nagrania Reporterów 24 pożarów na wyspie Zakintos Foto: PAP/EPA/ANTIONIO JOSE | Video: Kontakt 24

  W pożarach, z którymi od ubiegłego weekendu walczą strażacy w środkowej Portugalii, rannych zostało 39 osób. Akcję gaśniczą utrudnia porywisty wiatr i upały.

  Jak do tej pory, w wyniku pożarów rannych zostało 39 osób, w tym jedna ciężko. Lokalne władze podały, że ewakuowano niektórych mieszkańców. Kilka domów zostało zniszczonych.

  Według danych europejskich służb monitorujących pożary, w miniony weekend spłonął obszar o łącznej powierzchni 8,5 tys. hektarów.

  "To było pandemonium"

  Służby poinformowały w poniedziałek wieczorem, że pożar który wybuchł w sobotnie popołudnie, był w 90 procentach pod kontrolą, ale nadal wymaga "sporo uwagi" z powodów silnych porywów wiatru, które sprzyjają rozprzestrzenianiu.

  - Najgorsze mamy już za sobą - poinformował Pedro Nunes, dowódca służb. Dodał, że w tej chwili żadne domy i wioski nie są już zagrożone.

  Ostatnie dni były bardzo ciężkie dla Macao i Vila de Rei. Zdaniem mieszkańców tych miejscowości działalność służb była niewystarczająca. Skarżyli się, że strażaków było za mało, by opanować żywioł.

  Hodowca owiec Ferdnando Cardoso powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że kiedy ogień dotarł do Macao, nie było strażaków. Mężczyzna musiał ewakuować swoje owce.

  - To było pandemonium - powiedział Cardoso.

  Częste pożary

  Najtragiczniejszym rokiem dla Portugalii pod względem walki z pożarami był 2017. Wskutek żywiołu zginęło wówczas 120 osób. Najbardziej dramatyczne akcje ratownicze prowadzone były 17 czerwca w gminie Pedrogao Grande, w środkowej Portugalii, gdzie zginęło wówczas 65 osób.

  Ponad 40 kolejnych ofiar zginęło w pożarach, które pojawiły się w środkowej i północno-wschodniej Portugalii w połowie października 2017 r. Siłę żywiołu zintensyfikował wtedy huragan Ofelia.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...