Informacje
 • Rosja ociepla się ponad dwa razy szybciej niż reszta świata

  30-12-2015 17:26 Zwiększa się liczba pożarów i powodzi

  Raport rosyjskiego Ministerstwa Środowiska wskazuje, że Rosja ociepla się ponad dwa razy szybciej niż reszta świata. W związku z tym m.in. jeszcze bardziej zwiększy się zagrożenie powodziowe i pożarowe.

  Specjaliści Ministerstwa Środowiska w Rosji podali, że średnia temperatura w Rosji od 1976 roku zwiększa się co dziesięć lat o 0,42 st. C. Dla porównania - światowy trend globalnego ocieplenia wynosi 0,17 st. C. Z tego wniosek, że Rosja ociepla się 2,5 razy szybciej od reszty świata.

  Według raportu emisja gazów cieplarnianych do atmosfery w Rosji nie wzrosła na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jednakże w tym samym czasie wzrosła emisja gazów wytwarzanych przez silniki samochodowe.

  Powodzie, pożary

  - Zmiany klimatu zwiększają częstość występowania groźnych zjawisk meteorologicznych - powiedział rosyjski Minister Środowiska w komentarzu do raportu opublikowanego w piątek 25 grudnia.

  Dodał, że takich wydarzeń w 2014 roku było 569, czyli najwięcej odkąd rozpoczęto je monitorować. Głównie były to niszczycielskie powodzie oraz deficyt wody w jeziorach.

  Mało wody w Bajkale

  Zmiany klimatyczne znacząco wpłynęły na utratę wody w Bajkale. W styczniu 2015 roku pisaliśmy, że poziom wody w tym jeziorze jest najniższy od 60 lat.

  - Poziom wody w Bajkale spadł do 456 metrów. To minimalny poziom, przy którym funkcjonuje elektrownia wodna na rzece Angara - powiedział Nikołaj Gudkow, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

  Niski stan wody na wschód od jeziora Bajkał przyczynił się do olbrzymiego wzrostu pożarów w republice autonomicznej Buriacja i w okolicach Irkucka.

  Więcej wstrząsów

  Ocieplenie wpływa także na wieczną zmarzlinę w Rosji, która zaczęła się topić. Proces ten przyczynia się do powstawania trzęsień ziemi, ponieważ wieczna zmarzlina znajduje się pod powierzchnią. Jeśli topnieje, to ziemia zapada się.

  Śnieg na Kamczatce

  Mimo, że średnia temperatura w Rosji znacząco wzrasta, na Kamczatce w ostatnim tygodniu pojawiła się potężna śnieżyca. W ciągu 24 godzin spadło tyle śniegu, ile zazwyczaj w trakcie półtora miesiąca. Zobacz, jak wygląda krajobraz na wschodzie Rosji:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...