Informacje
 • Rok 2020 - najcichszy sejsmicznie od 20 lat

  18-02-2021 17:49 Badania międzynarodowego zespołu
  15 lat trzęsień ziemi Foto: Reuters | Video: NOAA Science On a Sphere

  Na całej planecie rok 2020 był jednym z najcichszych od dwóch dziesięcioleci. Przyczyniła się do tego pandemia COVID-19, dzięki której działalność człowieka i jej wpływ na skorupę planety zostały bardzo ograniczone. Dla sejsmologów to powód do zadowolenia.

  Międzynarodowa grupa sejsmologów z 33 krajów zmierzyła, że tak zwany hałas sejsmiczny (trwałe wibracje gruntu spowodowane różnymi działaniami człowieka, np. komunikacją drogową, pracą fabryk czy budową infrastruktury) po wprowadzeniu obostrzeń w podróżowaniu i życiu społecznym, zmniejszył się o nawet 50 procent.

  Zespół, w skład którego wchodzili eksperci ze Szwajcarskiej Służby Sejsmologicznej działającej przy Uniwersytecie ETH w Zurychu, stwierdził, że w 185 na 268 stacji sejsmicznych na świecie odnotowano dużo niższy poziom hałasu. Było to spowodowane uziemieniem samolotów, ograniczonym ruchem drogowym, a także zamknięciem fabryk.

  - Tygodnie lockdownu były najcichszym okresem, jaki odnotowaliśmy - powiedział sejsmolog John Clinton, odnosząc się do archiwów danych z ostatnich 20 lat. - Ponieważ ludzki hałas stale rośnie, jest bardzo możliwe, że był to najcichszy okres od bardzo dawna - dodał.

  Od Chin po cały świat

  Eksperci, kierowani przez Thomasa Lecocqa z Królewskiego Obserwatorium w Belgii, byli w stanie wyśledzić "falę ciszy" - zaczęła się od Chin, w Europie ogarnęła najpierw Włochy, a potem rozprzestrzeniła się na resztę świata.

  Dzięki niższemu poziomowi hałasu łatwiej można było odnotowywać niewielkie trzęsienia ziemi, które w "normalnych warunkach" zostałyby zupełnie niezauważone.

  - Małe wstrząsy pozwalają nam lepiej zrozumieć zagrożenie sejsmiczne - powiedział naukowiec Frederick Massin. Jak dodał, dzięki nim można łatwiej ocenić prawdopodobieństwo większych zdarzeń w przyszłości. - To była bezprecedensowa okazja. Nie ma mowy, żebyśmy byli w stanie przeprowadzić tego rodzaju eksperyment - skomentował Massin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...