Informacje
 • Rekordowo ciepła zima w Wielkiej Brytanii.
  Ponad 20 stopni Celsjusza

  26-02-2019 09:31 Rekord padł w Walii
  Przyroda budzi się do życia w Parku Narodowym Ujście Warty Foto: PAP/EPA/VICKIE FLORES | Video: TVN24

  20,6 stopnia Celsjusza - tyle wskazały termometry w poniedziałek w Trawsgoed w zachodniej Walii. Tym samym padł historyczny rekord najwyższej zimowej temperatury w historii całej Wielkiej Brytanii. Rekordowo ciepło było też w holenderskim Rotterdamie.

  Temperatura w Wielkiej Brytanii przekroczyła 20 stopni Celsjusza zimą po raz pierwszy w historii prowadzenia pomiarów - poinformowały brytyjskie służby meteorologiczne MetOffice. Stało się to na trzech stacjach pomiarowych: w Tarwsgoed było 20,6 stopnia Celsjusza, w Northolt w zachodnim Londynie (20,4 st. C), a w Gogerddan w Walii (20,1 st. C).

  Poprzedni rekord zimowego ciepła należał do Greenwich, w którym w 1998 roku padło 19,7 st. C.

  Straty w ośrodkach narciarskich

  W czwartek najwyższą rekordową temperaturę odnotowaną zimą zarejestrowano w Szkocji. Wyniosła ona 18,3 st. C. Niezwyczajne dla tej pory roku ciepło uderzyło w szkockie kurorty narciarskie. W większości ośrodków konieczne było zamknięcie głównych stoków.

  Anormalnie ciepła aura ma się utrzymywać w Wielkiej Brytanii do połowy tygodnia. Temperatura może przekraczać średnią wieloletnią o 6-11 stopni Celsjusza.


  Na horyzoncie zwrot w pogodzie

  Początek marca przyniesie ochłodzenie i gwałtowne zjawiska atmosferyczne - przewiduje AccuWeather. Każda burza przyniesie opady deszczu, a w szkockim regionie Highlands, wraz ze spadkiem temperatury poniżej zera stopni, sypnie śnieg.

  Pomimo tego ochłodzenia synoptycy AccuWeather zapowiadają, że tegoroczna wiosna przyniesie do Wielkiej Brytanii temperaturę wyższą, niż wynosi średnia wieloletnia. Czytaj więcej o prognozie na wiosnę w Europie.

  Nie tylko Wielka Brytania

  Wysoka temperatura utrzymuje się również w innych krajach europejskich. W holenderskim Rotterdamie tak ciepłego dnia w lutym, jak poniedziałek, nie było nigdy. Odnotowano tam 17,5 stopnia.

  Na południu Francji temperatura osiągnęła 21 stopni, w Hiszpanii w sobotę odnotowano 23 stopnie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...